Асистираните репродуктивни технологии са съвкупност от клинични и биологични процедури, които позволяват зачеване ин витро /IVF или ICSI/, трансфер на ембриони и изкуствена инсеминация. С тяхна помощ може да се роди дете в семейство, на което е невъзможно да постигне бременност по друг начин.
Ин витро оплождането /IVF/ е метод, при който в лабораторни условия яйцеклетките на съпругата се събират със сперматозоидите на съпруга /партньора/, за да се оплодят. Получените ембриони се вкарват в матката на жената или се замразяват /криоконсервация/.
Какви са етапите при ин витро оплождането?
- Стимулация на овулацията;
- Аспириране /изваждане/ на зрели яйцеклетки от яйчника;
- Получаване на сперматозоиди;
- Обработка на сперматозоидите;
- Осъществяване на контакт между яйцеклетките и сперматозоидите в лабораторни условия, което води до оплождане и ранен растеж на ембриона;
- Пренасяне на ембрионите в матката /ембрио трансфер/.
От какво зависи успехът при IVF метода?
До голяма степен той зависи от качеството и броя на получените яйцеклетки. Чрез индукция на овулацията с хормонални препарати се цели развитието на повече фоликули в яйчниците, от които да се получат повече яйцеклетки, което повишава шансовете за бременност. Медикаментите и дозите се определят индивидуално за всяка пациентка от лекуващия екип.
Как се проследява овулацията?
Проследяването на овулацията се извършва основно чрез хормонални изследвания /естрадиол, лутенизиращ хормон – E2, LH/, ехографии /безболезнен преглед с ултразвук/, влагалищна цитонамазка, цервикален скор и други изследвания.
Обикновено зрели яйцеклетки, годни за оплождане има само във фоликули по-големи от 15 мм. в диаметър, но не всички фоликули съдържат яйцеклетки и не всички яйцеклетки са годни за оплождане.
Как се извършва пункция на фоликули и аспирация на яйцеклитки?
Целта на пункцията на фоликули е получаването на яйцеклетки от яйчниците за оплождане. Методът, известен като трансвагинална аспирация на яйцеклетки под ехографски контрол /изваждането на яйцеклетки под ехографски контрол през влагалището/ е безболезнен благодарение на използването на определени медикаменти, които могат да се приложат през устата, мускулно или венозно. Получените яйцеклетки се предават веднага на ембриолог, който прави оценка на качеството им и след като потвърди, че са зрели, осигурява подходящите условия за тяхното оплождане в специални хранителни среди.
В нашата клиника и по света аспирирането на яйцеклетки по този метод се извършва в амбулаторни условия. По този начин се избягва нуждата от хоспитализация.
Обикновено пациентките могат да напуснат клиниката от два до четири часа след процедурата, в зависимост от приложената техника по преценка на лекуващия екип. Задължително е извършването на предоперативни изследвания и прегледи преди манипулацията.
При яйчниковата пункция обикновено се добиват яйцеклетки от 80% от видимите фоликули над 16 мм. т.е. при пациентки с по-малко от три фоликула рискът да не се извади яйцеклетка е повишен, в много редки случаи по-малко от 0.05% се среща т.нар. синдром на празния фоликул, когато във фоликулите над 16 мм. няма яйцеклетки. Възможно е някои от получените яйцеклетки да са негодни за оплождане.
Какво се случва в лабораторията?
Използват се яйцеклетките на жената и сперматозоидите на съпруга /партньора/ или на донор, които са получени чрез маструбация след въздържание от три до пет дни. Сперматозоидите преминават през различни среди, за да се подберат най-подходящите от тях. Тези селектирани сперматозоиди се поставят заедно с яйцеклетките в подходяща хранителна среда при температура 37 градуса в инкубатор. Остават там от 48 часа до пет дни след пункцията на фоликули, като периодично се прави оценка дали е настъпило оплождане и как протича деленето на оплодената яйцеклетка.
Обикновено между 70 – 80% от яйцеклетките се оплождат, а около половината от тях стават годни за трансфер или криоконсервация. В около 1% от случаите, въпреки нормалните характеристики на яйцеклетките и сперматозоидите, оплождане не настъпва, при тези случаи при повторна стимулация се препоръчва ICSI.
Как се извършва трансфера на ембриони?
Трансферът на ембриони има за цел поставянето на ембрионите в маточната кухина.
Ако ембриона се развива нормално и достигне до стадия с две до осем клетки след няколко последователни деления /обикновено се случва след около 48 часа/, се пристъпва към прехвърлянето му в матката. Тази манипулация се нарича трансфер на ембриони.
Този етап е най-простия от цялата технология на асистираната репродукция, но е и един от най-важните. Извършва се от два до пет дни след пункцията на фоликули.
Ембрионът се поставя в много тънка, мека пластмасова тръбичка /катетър за ембриотрансфер/ под ехографски контрол. Жената е в положение като за обикновен гинекологочен преглед. С помощта на спекулум лекарят достига до маточната шийка и внимателно въвежда тръбичката с ембриона в матката.Той оставя там ембриона и изважда тръбичката.
След трансфера пациентката трябва да почива около 30 минути и едва тогава да напусне клиниката. Процедурата като цяло е безболезнена.
Когато има повече развиващи се ембриони, най-качествените от тях се прехвърлят в матката, а останалите, също качествени, могат да се замразят или да бъдат унищожени. Това зависи изключително от желанието на двамата партньори и възможностите за това. По правило се трансферират до два ембриона в матката. Шансовете за настъпване на бременност са по-високи при трансфериране на повече от два ембриона, при ембриони с по-добро качество. От друга страна, колкото повече ембриона се трансферират и колкото по-добро е качеството им – толкова по-голяма е вероятността за възникване на многоплодна бременност. Трябва да се знае обаче, че многоплодната бременност е рискова. Това е причината лекарският екип да търси баланс при трансфера на ембриони между повишаването на възможността за имплантация от една стана и ограничаване на случаите с многоплодна бременност в рамките най-много на двуплодна /5 – 8% от всички случаи/ от друга.