Цитонамазка е едно от най-важните изследвания за женското полово и репродуктивно здраве. Тази процедура помага за откриването на анормални промени в клетките на маточната шийка и ежегодно спасява живота на хиляди жени по целия свят.
Цитонамазка в Ин Витро АГ Медицински център „Димитров“
За получаване на точни и надеждни резултати от Цитонамазка е от съществено значение да изберем доказан специалист.
В Ин Витро АГ Медицински център „Димитров“ – София Ви очаква екип от опитни акушеро-гинеколози, експерти в сферата на женското и репродуктивното здраве. Нашите лекари ще се грижат за всеки пациент с голямо внимание и подкрепа. Запишете час за Цитонамазка в Ин Витро АГ „Димитров“.
Какво е Цитонамазка (PAP тест)?
Цитонамазка, или още известно като PAP тест, е медицинско изследване, което служи за проследяване на здравето на шийката на матката. Процедурата се използва за ранно откриване и диагностициране на предракови и ракови клетки на маточната шийка.
Изследването е задължителна част от гинекологичните консултации за всички представители на нежния пол. Извършва се през определени периоди от време, от акушеро-гинеколог, чрез вземане на проба от вътрешността на шийката, посредством малка четка или шпатула.
С помощта на Цитонамазка се следи репродуктивното здраве на жените. Чрез PAP тестът могат да се открият различни инфекции, болести, предавани по полов път, аномалии и да се назначат допълнителни изследвания и процедури за лечение.
Защо процедурата е важна?
Цитонамазка е сред най-важните изследвания, през които всяка жена трябва да преминава редовно. Процедурата крие много ползи за здравето и живота на дамите.
PAP тестът е ключов, защото е предназначен за ранното откриване на аномалии в клетките на шийката на матката. Изследването може да идентифицира предракови и ракови промени в тъканите, които не са видими по време на обикновения преглед и не причиняват неприятни симптоми. Благодарение на това, лекарите имат възможността при нужда да предприемат необходимите мерки за лечение.
Цитонамазка е сред най-ефективните методи за диагностициране на рак на маточната шийка. Ранното откриване на опасната болест увеличава шансовете за предотвратяване на заболяването и успешното му лечение.
Жените, които редовно преминават през изследването са по-ангажирани със своето здравословно състояние. Цитонамазка е изключително важна, защото повишава информираността за различни инфекции, болести, предавани по полов път и рак на маточната шийка.
PAP тестът има огромно значение за общото здраве на жените и спасяването на хиляди животи в целия свят. Според Световната здравна организация, редовното извършване на Цитонамазка намалява смъртността от рак на шийката на матката с до 80%.
Как протича изследването Цитонамазка?
Цитонамазка е относително безболезнено изследване. Процедурата трае около 10 минути, в които се взема проба от вътрешността на маточната шийка.
Изследването започва с позиционирането на пациента на специализиран стол. За получаване на пробата, лекарят използва гинекологичен инструмент, наречен разширител, с който леко разтваря влагалището. След това, с помощта на малка шпатула или четка взема секрет от шийката. Това действие може да предизвика лек дискомфорт у много жени.
Взетата проба се поставя в специализиран съд, който се транспортира до лаборатория. Следва лабораторен анализ, извършен от специалист. Той наблюдава клетките под микроскоп и следи за аномалии и промени в тъканите.
От пациентките не се изисква специална подготовка. Единствените препоръки от страна на лекарите са, жените, на които им предстои Цитонамазка, да избягват поставянето на вагинални кремове, излагането на влага и половите контакти непосредствено преди процедурата.
За да бъде най-точен, PAP тестът се извършва от гинеколог в медицински център или болница. Екипът на Ин Витро АГ „Димитров“ се грижи за всички свои пациенти с внимание и извършва Цитонамазка предпазливо и прецизно, за да елиминира дори най-малкото усещане за дискомфорт по време на процедурата.
За кого е задължителен PAP тестът?
Цитонамазка спада към всички задължителни изследвания за жените. Тя е част от гинекологичните прегледи и се препоръчва периодично в зависимост от възрастта и наличните рискови фактори.
PAP тестът е задължителен за всички жени в репродуктивна възраст. Препоръчва се Цитонамазка да започне да се извършва след настъпване на сексуална активност или след 21-годишна възраст.
В продължение на репродуктивната възраст, процедурата се насрочва поне веднъж на 3 години. Цитонамазка може да прави по-често при притеснителни резултати, получени от предходно изследване, например откриване на инфекции и промени в клетките.
Процедурата остава задължителна и с напредването на възрастта, дори за жени над 65 години, и е особено важна при наличие на рискови фактори.
Честотата на провеждане на Цитонамазка е относителна. Тя се насрочва по препоръка на лекаря, според преценката на гинеколога и индивидуалните нужди на всяка пациентка.
Цитонамазка при бременност
Цитонамазка може да се извърши при първия ултразвуков преглед, чрез който се установява бременността. Изследването по време на бременността се извършва според мнението на проследяващия лекар. Процедурата обикновено не се включена в пакет за преследване на бременност.
Прието е, че ако жената няма медицинска история на аномалии от предишни PAP тестове, процедурата може да бъде насрочена чак след раждането. За бременни, обаче, при които са наблюдавани рискови фактори, Цитонамазка може да се насрочи и по време на самата бременност.
Цитонамазка при бременни протича по същия начин като при небременни. Процедурата е безопасна, а лекарите следят зорко за удобството и комфорта на бъдещата майка.
Вашият проследяващ бременността гинеколог ще Ви даде най-точните съвети и насоки, според Вашето здравословно състояние.
Резултати от Цитонамазка
Резултатите от Цитонамазка се представят под формата на класификационна система, според която се определя наличието на промени в клетките.
По света има различни системи за регистриране и разчитане на резултатите, получени от PAP тестовете. В България се ползва основно класификацията PAP, в която резултатите се отчитат в 5 отделни групи. По света по-популярна е системата БЕТЕСДА, която се счита за по-опростена и универсална.
Получаването на нормални резултати от Цитонамазка е най-благоприятна степен от класификацията. Това означава, че в пробата няма открити аномалии и няма признаци за предракови или ракови клетки. Това се счита за първа група.
Следващата степен в класирането, 2-ра група, на резултатите е получаването на информация за наличие на атипични тъкани. Това могат да бъдат необичайни клетки, които не са ясно дефинирани като аномалии. Към тях могат да се отнесат различни видове инфекции или възпаления.
Следващото ниво, 3-та група, от класификация е т.нар. „лека дисплазия“, т.е. наличие на леки аномалии. Този резултат от Цитонаназка може да означава, че са открити малки промени в тъканите на маточната шийка, които могат да са свързани с Човешки Папиломавирус или други по-големи индикатори за риск.
Степента „тежка дисплазия“ може да означава наличие на сериозни аномалии по шийката на матката. Тези промени се тълкуват като 4-та група и могат да бъдат свързани с предраково състояние. Следователно лекарят може да назначи допълнителни прегледи и изследвания, за потвърждаване или отхвърляне на възможността.
Най-сериозният резултат, който може да бъде получен при Цитонамазка, е 5-та група или още „карцином“. Тази степен от класификацията включва установяването на ракови клетки в шийката на матката.
В случай на неясен резултат или съмнения за неточност, Вашият лекар може да препоръча допълнителни изследвания и процедури, с помощта на които да постави по-точна и надеждна диагноза и адекватно лечение.
Важно е жените да знаят, че всяка група резултати от Цитонамазка може да се раздели на отделни под групи, в зависимост от степента на откритите тъкани и аномалии.
- PAP 1 – нормални резултати
- PAP 2А – наличие на инфекции, които водят до възпалителни промени
- PAP 2Б – настъпили са клетъчни промени в следствие на атрофия или облъчване
- PAP 2С – настъпили са сериозни дегенеративни промени
- PAP 3А – лека дисплазия
- PAP 3Б – умерена дисплазия
- PAP 4 – тежка дисплазия
- PAP 5 – карцином
Диагностика и лечение
Важно е да се отбележи, че дори неблагоприятните резултати НЕ означават диагноза рак. При навременното откриване на анормални клетки, лекарите имат възможност да предприемат мерки за адекватно лечение.
Преди поставяне на каквато и да е диагноза, специалистите насрочват допълнителни изследвания и прегледи, които им дават повече сведения и по-подробна оценка на състоянието на шийката на матката.
Най-често, при неясни и притеснителни резултати, гинеколозите препоръчват PAP тест да се извършва периодично, през по-малки периоди от време. Тази практика следи прогреса на проблемните клетки и спомага за определяне на необходимостта от лечение.
При потвърждение на наличието на сериозни аномалии, незабавно се предприема лечение. То може да се изрази в провеждане на различни лечебни или оперативни процедури за унищожаване или премахване (изрязване) на повредените тъкани.
Точният подход за диагностика и лечение може да варира според обстоятелствата и персоналните нужди на пациента. Затова е от съществено значение дори при най-малките съмнения, да се консултирате с Вашия гинеколог.
Как да се грижим за здравето на маточната шийка?
Здравето на маточната шийка е важно за опазването на цялостното репродуктивно здраве на жената. Поради тази причина е изключително важно да се грижим за половото си благосъстояние.
Екипът на Ин Витро АГ Медицински център „Димитров“ предлага няколко съвета за правилна грижа за шийката на матката и за цялостното женско интимно здраве.
Важни за проследяване състоянието на маточната шийка са редовните гинекологични прегледи. Препоръчително е консултациите с гинеколог, включително PAP тестовете, да се провеждат по график, определен от лекаря.
Човешкият Папиломавирус се свързва с рака на шийката на матката. Затова често лекарите съветват момичетата да поставят ваксина срещу вируса. Основна част от грижата за женското здраве е избягването на рискови и непредпазливи сексуални отношения, тъй като излагат жената на опасност от зарази с инфекции и болести, предавани по полов път, които също могат да увредят шийката.
Екипът на Ин Витро „Димитров“ препоръчва на всички свои пациенти воденето на здравословен начин на живот за опазване на репродуктивното си здраве. Важно за цялостното женско благосъстояние е редовната и отворена комуникация и получаването на обратна връзка от гинеколога, особено при наличие на необичайни симптоми и рискови фактори