Фетална морфология е част от практиките за проследяване на бременност, растежа и развитието на плода. Изследването трябва да се извършва редовно и внимателно, от опитни специалисти. В Ин Витро АГ Медицински център „Димитров“ Ви очакват лекари, експерти в сферата на феталната морфология, които ще Ви асистират и съдействат по време на прегледа.
Какво е Фетална морфология?
Фетална морфология е високо-специализирано ултразвуково изследване, което дава информация за феталното развитие на плода. За тази цел се преглеждат всички основни органи и системи на бебчето.
Целта на изследването е да оцени морфологията на плода. Феталната морфология е нужна при диагностицирането или изключването на вродени структурни дефекти. По време на скрининга се проверява развитието на плода и състоянието на майката.
Фетална морфология: Преглед
Изследването информира за анатомията на плода, протичането и напредъка на бременността. Затова специалистите препоръчват фетална морфология да се прави три пъти по време на бременност. Съответно това се прави в определени гестационни седмици от всеки триместър.
Ранна фетална морфология провежда между 11-14 г.с. и се комбинира с биохимичен скрининг. Фетална морфология през втория триместър се прави между 18-23 г.с. Късната фетална морфология се насрочва в периода 28-32 г.с. или до края на бременността.
Всяка отделна фетална морфология дава различна информация за състоянието на плода и майката. Изследването се извършва на празен пикочен мехур, по два начина – трансабдоминално (през корема) или при нужда трансвагинално (през влагалището).
Прегледът трябва да се прави от специалист по фетална морфология – ехографист с добър ултразвуков апарат, който предоставя възможност за детайлно разглеждане на органите на растящото бебе. Продължителността на прегледа е между 20 и 40 минути.
Фетална морфология през втори триместър на бременността (18-23г.с.)
Фетална морфология във втория триместър на бременността представлява обстоен преглед на анатомията и растежа на плода. По време на този преглед се наблюдава състоянието на плацентата и кръвоснабдяването на матката.
Вторият триместър на бременността е времето, в което плода расте, наддава и се развива. Тогава бебчето започва да се движи, да чува и дори отваря очи. Промените карат плода все повече да заприличва на малко човече с развити и функциониращи органи.
През втория триместър, фетална морфология трябва да се извърши в периода 18 гестационна седмица -23 гестационна седмица. Специалистите посочват за най-удачно времето между 20-21 г.с., тъй като в този период бебето вече е достатъчно развито и голямо, за да се проследи задълбочено устройството и функциите му.
Прегледът представлява обстойно ултразвуково изследване на всички органи и системи на плода. Преглеждат се:
- Лицето – твърдо небце, устни, нос, очни ябълки и лещи на очите и се прави 3D профил;
- Черепните кости и мозъка – мозъчни вентрикули, малък мозък, кавум септум пелуцидум, корпус калозум, таламус и мост;
- Шията – шиен отдел на гръбначния стълб, шийни съдове и горен отдел на храносмилателната и дихателната система;
- Гръдният кош – сърцето на плода (в режим B-mode и с цветен и пулсов Доплер), вродени аномалии на белите дробове;
- Гръбначният стълб – шиен, гръден, кръстцов и опашен отдел на гръбначния канал;
- Коремната стена – дефекти на предна коремна стена и долните пикочо-полови пътища;
- Храносмилателният тракт – хранопровод, стомашна сянка и чревни бримки;
- Отделителната система – бъбреци, уретери, пикочен мехур и уретра;
- Външните полови органи;
- Кръвоносните съдове в пъпната връв;
- Околоплодната течност;
По време на фетална морфология отново се изследват т.нар. маркери на хромозомните аномалии и рискът за хромозомни аномалии от първия триместър на бременността се преизчислява в зависимост от находката.
По време на ултразвуковото изследване се преглежда и състоянието на плацентата и матката. Плацентата може да бъде прикрепена по предната маточна стена (т.нар. „предна плацента“), задната маточна стена (т.нар. „задна плацента“) или високо (нар. още „фундална“, „по фундус“).
Ако плацентата се намира в близост до вътрешния отвор на цервикалния канал, тя се описва като „ниско прикрепена“. При ниско прикрепена плацента във втория триместър на бременността, се налага позицията ѝ да бъде проверена отново в третия триместър, когато обичайно се е „отдръпнала“.
Като част от прегледа в този срок, бременните се подлагат на скрининг за предтерминно раждане или спонтанен аборт във втория триместър. Този скрининг се извършва чрез измерване на дължината на маточната шийка и калкулиране на риска от усложнения. Тези изчисления са дело на специализиран софтуер, който отчита резултатите от досегашните бременности, възрастта и други характеристики на майката.
Във втория триместър се изследва и кръвотока в маточните артерии и се преценява функцията на плацентата и риска от развитие на прееклампсия и изоставане на растежа на плода.
Резултатът от прегледа се съобщава след завършването му. Ако има налични отклонения от нормата, те се обсъждат като се предоставя необходимата информация за интерпретирането ѝ и се предлагат опции на поведение, според желанието на родителите.
Фетална морфология: Задължително изследване
Прегледите при специалист по фетална морфология са задължителна стъпка при проследяването на всяка бременност, независимо от състоянието на бъдещата майка. Всяка бременност носи риск от наличието на аномалии, генетични дефекти и заболявания на плода.
Изследването служи за откриване на най-сериозните физиологични дефекти, които могат да имат значение за бъдещия живот на плода и майката. Феталната морфология е важна и за състоянието на майката, и за нормалното протичане на бременността до нейния край в последния триместър.
Спрямо резултатите от изследването, специалистите по фетална морфология разделят пациентите си на високо- и нискорискови. Нискорисковите пациенти могат да продължат рутинните прегледи и консултации. Но на високорисковите се назначават допълнителни изследвания, нужни за диагностициране или изключване на увреждане.
Видео: Фетална Морфология в Ин Витро АГ Център Димитров
Често задавани въпроси (FAQ)
Кога се прави фетална морфология?
Фетална морфология се прави по време на втория триместър на бременността. Препоръчително е изследването да се извърши в периода 18-23 г.с., а най-удачното време според специалистите е между 20 и 21 г.с
Колко пъти се прави фетална морфология?
По време на бременността, фетална морфология се прави общо 3 пъти, съответно във всеки триместър. Ранна фетална морфология, заедно с биохимичен скрининг се прави между 11-14 г.с., фетална морфология – във втория триместър в периода 18-23 г.с., и късна фетална морфология през 28-32 г.с.
Може ли да разберем пола на бебето по време на фетална морфологията?
Фетална морфология се прави, за да се проследи развитието и структурата на плода. В периода 18-20 г.с. органите на бебето вече са се оформили и се виждат добре. Затова по време на фетална морфология може да разберем пола на бебето.
Кои вродени аномалии се откриват с фетална морфология (18-23г.с.)?
С фетална морфология (18-23г.с.) се проследява развитието на бебето и бременността. Най-често с фетална морфология, специалистите откриват различни структурни дефекти на плода.
Кои вродени аномалии не се откриват с фетална морфология?
Изследването фетална морфология не показва генетични аномалии като Синдром на Даун, Едуардс или Патау. Те могат да бъдат диагностицирани чрез специализирано кръвно изследване – биохимичен скрининг.
Колко струва фетална морфология?
Цената на фетална морфология в Ин Витро АГ Център „Димитров“ започва от 150 лв. Цената се определя от периода, в който се извършва изследването, дали бременността е едноплодна, или многоплодна.