Всяка бъдеща майка трябва да премине през определени задължителни изследвания при бременност, едно от които е ранната фетална морфология

Какво е ранна фетална морфология?
Фетална морфология е високо-специализирано ултразвуково изследване, което дава информация за феталното развитие на плода. За тази цел се преглеждат всички основни органи и системи на бебчето.
Целта на изследването е да оцени морфологията на плода. Феталната морфология е нужна при диагностицирането или изключването на вродени структурни дефекти. По време на скрининга се проверява развитието на плода и състоянието на майката.
Как протича прегледа?
Първият преглед при специалист по фетална морфология спомага за навременно установяване на морфологични дефекти и заболявания на фетуса.
Първата фетална морфология представлява ултразвуков преглед на бебето, извършен с помощта на модерна апаратура. Изследването се извършва на празен пикочен мехур – през корема (трансабдоминално) или през влагалището (трансвагинално) за по-труднодостъпните зони.
Често се комбинира с кръвно изследване, наречено биохимичен скрининг.

Ранна фетална морфология през първи триместър от бременността (11-14 г.с.)
Първата фетална морфология се извършва в периода 11 – 14 г.с. на първия триместър. По време на прегледа, специалист обстойно преглежда плода като следи за различни аномалии и увреждания.
Използвайки добър ултразвуков апарат, лекарят оглежда в детайли главичката на плода и предната коремна стена. Важно е да се установи дали има оформен стомах и пикочен мехур, както и наличието на всички крайници. Подробно се разглеждат сърцето, кръвоносните съдове, пъпната връв и кръвотока.
Специално внимание по време на изследването се обръща на нухлната транслуцениция (шийната гънка), за да се прецени струпването на течност в тила на плода. Специалистът трябва да установи наличието на ясно изразената носна кост и да измери кръвотока през трикуспидалната клапа на сърцето и през „дуктус венозус“ (малък кръвоносен съд в черния дроб).
По време на ехографското изследване се измерва дължината на бебчето. Освен това, специалистът проверява състоянието и разположението на плацентата.
Заедно с ранна фетална морфология, в голям процент от случаите се извършва и биохимичен скрининг на специфични биохимични маркери.
При първото посещение при специалист по фетална морфология, могат да се диагностицират тежки нередности в устройството на плода.
Какво открива първата фетална морфология?
Първата фетална морфология служи за установяване на структурни дефекти на бебето. По време на ултразвуковото изследване могат добре да се разграничат някои от органите и структурите на плода – двете мозъчни полукълба, крайниците, гръбнака, бъбреците, диафрагмата и стомаха.
При прегледа, лекарят може да установи морфологични проблеми като:
- Липса на части от главния мозък;
- Липса на крайници или части от тях;
- Липса на ясно изразена носна кост;
- Дефекти на сърцето;
- Голямо количество течност в тила на плода.
При комбинация с биохимичен скрининг, по време на изследването бъдещите родители ще получат информация и за риска от хромозомни аномалии като Синдром на Даун, Едуард или Патау.
По време на първа фетална морфология се определя дали бременността е едно- или многоплодна. Преценява се също и вероятният термин на раждане.
При навременното установяване на налични заболявания, лекарите имат възможност да прекъснат проблемните бременности и да предотвратят бъдещи проблеми за майката и бебето.


Какво не може да се открие по време на ранната фетална морфология?
Ранната фетална морфология (11- 14 г.с.) не може да се установи пола на бебето, поради стадия на развитие. Също така, трудно може да оцени напълно структурата и анатомията на фетуса.
Поради началния етап на развитие на плода, е препоръчително всяка бременна да премине през втора фетална морфология в периода 18 – 23 г.с., за по-обстоен и детайлен преглед на бебето.