Изследванията имат огромно значение за опазване на здравето и живота на бременната жена и бебето.
Бременността е най-вълнуващият период в живота на една жена и нейното семейство. Тези 9 месеца за белязани от множество промени, радостни моменти, но и от предизвикателства и притеснения.
Именно поради тези причини трябва се гарантира спокойното протичане на бременността и здравето на майката и на бебето. Затова всяка жена трябва да избере правилния пакет за проследяване на бременност и да премине през определени задължителни изследвания и прегледи, които могат да бъдат лабораторни или апаратни.
Всичко започва с установяването на бременността с тест за бременност. Наличието на плод може да се установи с обикновен или кръвен тест.
Следващата стъпка за бъдещата майка е да посети своя гинеколог за първия си ултразвуков преглед и цитонамазка – микробиологично изследване за диагностика на клетки на шийката на матката.
С развитието на бебето се появяват редица други допълнителни изследвания, през които всяка бременна преминава – например определяне на кръвна група и Rh-фактор, биохимичен скрининг, тестове на влагалищния секрет и болести като СПИН, Сифилис, Хепатит В и С, ПКК, урина, СУЕ, фетална морфология, запис на сърдечни тонове, рутинни ултразвукови прегледи и други.
В Ин Витро АГ Медицински център „Димитров“ се извършват всички задължителни тестове и анализи за бременните. Доверете се на нашият експертен екип от специалисти в акушеро-гинекологията и запишете час за желано изследване.
Определяне на кръвна група и Резус фактор (Rh)
Едно от най-важните задължителни изследвания при бременност е определянето на кръвната група и резус фактора (Rh) на майката. Този тест се извършва по време на първото посещение при гинеколог.
Кръвната група издава информация за еритроцитите и свойството на кръвта, определящо се от антигените на повърхността на червените кръвни клетки. Rh-фактора (резус), може да бъде или положителен, или отрицателен.
Антигените на червените кръвни клетки са молекули, които се намират на повърхността на еритроцитите и могат да бъдат определени от имунната система като чужди организми. При този случай, може да започне „борба“ с тях като се стартира производството на антитела.
Определянето на кръвната група и резус фактора е важно, тъй като тези два компонента могат да доведат до опасни последствия за живота на жената и плода. Усложнения настъпват особено ако кръвните групи майката и бебето не са съвместими помежду си. При тази ситуация има риск от появата на кървене и други сериозни проблеми с бременността.
Различия в резус фактора, например майка с Rh-фактор отрицателен и бебе с Rh-фактор положителен, може да застраши плода от развитие на хемолитична болест.
Хемолитичната болест е сериозно медицинско състояние, което настъпва при някои бременни. Изразява се с производство на антитела от организма на майката, насочени към плода. Тези молекули могат да увредят фетуса и да доведат до анемия, жълтеница, мозъчни увреждания и др.
Изследването на кръвната група и Rh-фактора е изключително важно, особено ако медицинската история на жената посочва предходни случаи на хемолитична болест, спонтанни аборти или мъртво раждане.
Ранен биохимичен скрининг
Друго задължително изследване за всяка бременна е ранен биохимичен скрининг. Това е безопасен и неинвазивен кръвен анализ на всички определени биохимични маркери в кръвта. Целта е да се определи риска от възникване на хромозомни аномалии като Синдром на Даун, Едуардс, Патау и Търнър.
Ранният биохимичен скрининг се извършва в началните етапи на бременността, обикновено межди 11-та г.с. и 14-та г.с. на първия триместър. Тестът се съсредоточава върху изследването на специфичните серумни маркери – плазмен протеин (PAPP-A) и ЧХГ (човешки хорион гонадотропин).
Това изследване не е диагностично, а информативно – предоставя на лекарите индикатор за риск от хромозомни аномалии. В случай на висок риск за плода, на бременната се насрочват допълнителни изследвания, които да дадат точна диагноза за наличен дефект.
За точни резултати е изключително важно, биохимичният скрининг да бъде извършен от опитен екип, разполагащ с нужните познания и модерна медицинска техника. За извършване на това изследване се доверете на доказаните специалисти от Ин Витро АГ Медицински Център „Димитров“.
Микробиологично изследване на секрет от влагалището
Микробиологично изследване на влагалищен секрет е друго задължително изследване при бременност. Неговата цел е да се открият различни видове микроорганизми (вируси, бактерии, гъбички) и инфекции във влагалището, които могат да доведат до проблеми за бременната жена и бебето.
Изследването се извършва поне два пъти през тези 9 месеца. Първият тест се насрочва в началните етапи на бременността, а вторият около месец преди наложения термин. Може да се препоръча и при оплаквания като дискомфорт, сърбеж, кървене или течение.
Микробиологичното изследване на секрет от влагалището протича с вземане на малко количество проба от областта. Инфекции, които могат да бъдат открити посредством този тест са бактериални – вагионоза, хламидия, гонорея, трахомониаза. Тези влагалищни проблеми могат да доведат до състояния като раждане на бебе с ниско тегло, конюнктивит, пневмония и други.
Изследване за Сифилис, СПИН, Хепатит В и С
Задължителни изследвания за всяка бременна, независимо възрастта, състоянието и начина ú на живот, са тестовете за Сифилис, СПИН, Хепатит В и С. Това се дължи на факта, че съответните болести са заразни и представляват сериозна заплаха както за здравето на майката, така и за това на бебето.
Сифилисът е инфекциозно заболяване, предаващо се по полов път. Болестта може да засегне сърцето и мозъка, а при бременност да доведе до увреждане на очите, ушите, костите, кожата и мозъка на плода.
СПИН, или още познато като HIV, е вирусна инфекция, с която човек се заразява основно при полов или кръвен контакт с болен. Болна от СПИН може да зарази с болестта бебето по време на самата бременност, раждането или дори, в последствие, с кърмата. Рискът от заразяването се контролира с предписване на специализирани лекарства.
Хепатит В е друго сериозно инфекциозно заболяване, което се разпространява чрез кръв и други телесни течности. Усложнението, което може да настъпи по време на раждане от бременна с Хепатит В, е заразяването на новороденото с вируса. Това може да резултира в сериозни увреждания на черния дроб на бебето.
Вирусната инфекция Хепатит С се предава при контакт с кръв на заразен. Това заболяване може да доведе до проблеми с растежа и развитието на плода, както и до предаване на заразата по време на раждане.
Изследванията за Сифилис, СПИН, Хепатит В и С задължително се насрочват в първия триместър от бременността, за да се установи или отрече наличието на болест. Освен това, за коректното попълване на медицинските документи, те се провеждат и преди раждането.
ПКК (пълна кръвна картина)
Пълната кръвна картина е задължително изследване, чиято цел е да проследи здравословното състояние на майката и развитието на бременността. Изследват се основни компоненти като еритроцити, левкоцити, хемоглобин и хематокрит.
ПКК е важно изследване, тъй като дава сведения за здравето на майката, бебето и риска от различни заболявания като анемия, инфекции и хормонални промени.
Пълна кръвна картина се насрочва няколко пъти по време на бременността, през определени периоди, когато промените са по-грандиозни. При нормално протичане на бременността, тестът се прави в началото и след това през последния триместър. При рисковите случаи и при наличие на притеснителни симптоми, се насрочва по-често, според преценката на проследяващия лекар.
Биохимични лабораторни изследвания
Биохимичните лабораторни изследвания са важна част от грижата за бременните. Тъй като предоставят важна информация на гинеколозите и помагат за навременното вземане на необходимите мерки.
Биохимичните лабораторни тестове са група от изследвания, които осведомяват за общото здраве на майката и плода. Те включват анализи на нивата на важни показатели като глюкоза в кръвта, триглицериди, билирубин и др. Информацията, която дават може да спомогне за диагностицирането на заболявания като диабет, гестоза и т.н. Насрочват се често в целия период на бременността, според преценката на акушер-гинеколога.
Изследване на урина и СУЕ
Последният вид задължителни лабораторни изследвания по време на бременност са тестовете на урината и СУЕ на бъдещата майка. Те помагат за откриване на различни проблеми и инфекции и предоставят съществена информация за здравето на жената и развиващото се бебе.
Изследването на урината се извършва чрез анализ на уринална секреция и включва оценка на показатели като белтъчини, кръвни телца, глюкоза, pH стойности, левкоцити, нитрити и т.н. Получените сведения могат да бъдат признак за проблеми с бъбреците, инфекция и дори гестационен диабет.
СУЕ е абревиатура на „скорост на утаяване на еритроцитите“. Това изследване също проверява за наличие на инфекции като цистит, уретрит и др.
Анализите на урината и СУЕ се извършват редовно през целия период на бременността. Така се постига почти постоянния мониторинг на здравето на майката и плода.
Рутинни ултразвукови прегледи при гинеколог
Основното апаратно изследване, задължително при бременните, са рутинните ултразвукови прегледи при гинеколог. Те се извършва с помощта на ехографски апарати и са важни за проследяване на развитието на плода и здравето на майката.
Насрочват се на определени периоди от време през цялата бременност – от първия ултразвуков преглед и установяването на бременността до последното посещение при акушер-гинеколога преди раждането на живо и здраво бебе. Тези изследвания спомагат за наблюдението на фетуса – неговото развитие, растеж и промяна. С тях се оценяват органите и системи на плода, откриват се аномалии и се получава информация за състоянието на матката и плацентата.
Рутинните прегледи при гинеколог са изключително важни, тъй като с тяхна помощ навреме могат да се открият редица рискове, усложнения и проблеми, които могат да бъдат предотвратени. Насрочват се по-често при рискови бременности, здравословни проблеми при родилката и в края на бременността.
Екипът на Ин Витро АГ Медицински Център „Димитров“ препоръчва всички бременни жени редовно да преминават през рутинните ултразвукови прегледи при гинеколог като част от цялостното проследяване на бременността. Дори когато няма ясно изразени рискове за здравето на майката и бебето е препоръчително да се доверим на акушер-гинеколог с опит и умения.
Фатална морфология през всеки триместър
Абсолютно задължително изследване при бременност е високо-специализираното ултразвуково изследване – фетална морфология. То информира и оценява морфологичното развитие на плода като спомага за диагностиката на различни вродени структурни дефекти.
Феталната морфология може да се извърши и през трите триместъра, с помощта на специализиран ултразвуков апарат от специалист в сферата. В зависимост от периода, за който е насрочена, тя следи за различни аспекти на растежа и развитието на плода и неговите жизненоважни органи и системи.
Ранна фетална морфология се прави в първия триместър, около 11 – 14 гестационна седмица. Тя често се комбинира с биохимичен скрининг. Важни през този преглед са данните от огледа на главата, сърцето, носната кост, шийната гънка, предната коремна стена и кръвотока.
Фетална морфология се прави и между 18 г.с. и 24 г.с. Тогава изследването е най-обстойно и обхваща по-детайлно всички основни органи и системи на плода. Преглеждат се лицето, черепните кости, мозъка, сърцето, шията, гръдни кош, гръбначни стълб, коремната стена, храносмилателния тракт, отделителната система, половите органи и кръвоносните съдове.
През последния триместър бременните преминават и през късна фетална морфология (28-36 г.с.), която дава оценка на общото добро здравословно състояние на майката и как се чувства бебето в утробата, неговото тегло и размери. Може да се комбинира с Доплерово изследване.
Феталната морфология следи не само показателите на фетуса, но и тези на бъдещата родилка – състоянието на плацентата, околоплодните води, матката и пъпната връв. В случаи на открити аномалии и структурни дефекти, специалистът по фетална морфология може да насочи бъдещата майка към допълнителни тестове и прегледи.
От огромно значение за спокойствието на родителите са сигурните и надеждни резултати. Затова е много важно да изберем правилният специалист по фетална морфология. Препоръчваме при насрочване на прегледа, бременната да се спре на опитен лекар, разполагащ с съвременна апаратура и модерен ултразвуков апарат.
Запис на сърдечните тонове на плода
Запис на сърдечните тонове на плода е още едно от изследвания в рамките на бременността, отнасящо се до здравето на бебето. То се извършва посредством специализиран апарат, наречен кардиотограф (фетален сърдечен монитор), който се поставя върху корема на бременната, за да запише тонове от сърцето на бебето.
Целта на изследването е да „покаже“ какво е здравословното състояние на плода, неговата сърдечна активност и благосъстоянието му в утробата на майката. Това се получава чрез записване на сърдечните тонове и запис на контракциите на матката. Извършва се след втория триместър, редовно до края на бременността, по време на рутинните ехографски прегледи при гинеколог.
Изследването е важно, тъй като промените в сърдечната дейност могат да бъдат индикатор за различни заболявания и проблеми, например усложнения при получаването на кислород, кръвотока, храненето и т.н. При по-сериозни случаи като проблеми с бременността, напреднала възраст на майката и хронични заболявания, проследяващия лекар може да насрочи провеждане на запис на тоновете на плода по-често, за да следи зорко състоянието му.
Допълнителни изследвания при бременност
При по-сериозни здравословни състояния, възникване на усложнения и рискови бременности, акушер-гинеколозите препоръчват бременните да преминават и през определени допълнителни изследвания. Задачата на тези тестове е да дадат по-детайлен поглед върху проблема и начин за разрешаването му.
Най-често насрочваните допълнителни изследвания при бременност са изследванията на генетиката, гестационен диабет, токсоплазмоза и рубеола.
Изследвания за гестационен диабет:
Изследванията за гестационен диабет се извършват между 24-та и 28-ма гестационна седмица. Тестът протича чрез мерене на нивата на глюкоза в кръвта. Практиката е това да се прави след прием на глюкозна напитка, за да се прецени колко добре тя се преработва от организма на майката.
Гестационният диабет е заболяване, което се появява често при бременните, независимо дали те са били болни или застрашени от диабет преди забременяването.
Резултатите от анализа могат да помогнат при поставяне на диагноза. След откриване на гестационен диабет, на бременната се назначава специално лечение и преминава на по-сериозно наблюдение от страна на проследяващия бременността лекар.
Генетични изследвания:
Генетичните изследвания са задължителни не само за бременната, но и за нейния партньор. Те са нужни, за да се установи или отрече възможността от наличие на генетични дефекти у един от родителите, които могат да бъдат наследени от плода.
Изследване Токсоплазмоза:
Токсоплазмозата е инфекциозно заболяване, което може да предизвика сериозни заболявания у бебето, например проблеми с очите, централната нервна система, слуха и т.н.
Изследването на Токсоплазмозата е кръвен тест, който се насрочва от лекарите на бременни, които имат контакт с изпражнения на заразени домашни любимци. То следи за прекарана инфекция преди бременността.
Изследване Рубеола:
Рубеолата е вирусна инфекция, която може да предизвика лоши последици за бебето, особено ако майката се зарази по време на бременността. Уврежданията, които могат да бъдат причинени, са областта на сърцето, нервната система, очите, ушите и други.
Изследването на Рубеола отразява наличие на антитела и следи от прекарана инфекция, т.е. наличие на имунитет срещу болестта.
Изследванията имат огромно значение за опазване на здравето и живота на бременната жена, както и тези на плода. 10-те задължителни изследвания при бременност обхващат различни аспекти от общото здравословно състояние на бъдещата майка и нейното бебе.
Всички изброени изследвания помагат на проследяващия бременността лекар да диагностицира или предотврати по-сериозни заболявания и животозастрашаващи проблеми. Поради тази причина е много важно изследванията да се извършват редовно и внимателно.
В Ин Витро АГ Медицински Център „Димитров“ Ви очакват опитни медицински специалисти, експерти в областта на акушеро-гинекологията, феталната морфология, ембриологията и ин витро процедурите.
Доверете пренаталните си грижи на доказана модерна клиника, с мисия да сбъдва мечтите за истинско семейство.