
Ин Витро е нова революционна система за лечение на стерилитета, която даде нова надежда на много семейства. Ин витро оплождането е процедура, чиято цел е да увеличи шанса за зачеване при двойки, при които други методи за зачеване са били неуспешни или невъзможни.
Същността на ин витро е сливането на сперматозоида и яйцеклетката извън женския организъм. То се извършва в специализираните центрове под контрола на гинеколози и ембриолози.
Приложим е както при неизяснения стерилитет, така и при други изяснени репродуктивни проблеми. Ин витро оплождането е подходящият избор за много семейства, защото им гарантира голям шанс за успешна бременност. Това важи най-вече за жените под 35 г. Решението за това не трябва да се взема прибързано, но и не бива да се отлага дълго, за да не се изпусне момента, когато яйчниците отговарят най-добре.
Начало на Ин Витро

Начало на ин витро е поставено през 1978 г. в Англия от д-р Робърт Едуардс и Патрик Степто. За това велико постижение, дало лъч надежда на милиони бездетни двойки по целия свят, д-р Едуардс получава нобелова награда по медицина през 2010 година.
Ин Витро в България

В България методът е въведен през 1987 г., като първите деца, заченати с инвитро, се раждат в началото на 1988 г. С решение на Министерски съвет през 2009 г. е създаден Фонд за асистирана репродукция, който подпомага финансово лечението на бездетните двойки в България. Методът е толкова развит, че към днешна дата на територията на страната има десетки клиники, предлагащи ин витро процедури.
Един от главните „виновници“ за появата на Ин Витро в България е основателят на Ин Витро АГ Център Димитров – д-р Йосиф Димитров. Д-р Димитров е част от екипа, отговорен за първото инвитро бебе в България. Специалистът се занимава с репродуктивна медицина от 1986 г., а клиниката си основава през 1995 година.
През всичките тези години д-р Йосиф Димитров среща стотици семейства, за които зачеването е проблем. Отдаден на призванието да дарява живот, д-р Димитров сбъдва мечтите им за рожба. Привлича високо квалифициран екип и превръща клиниката в специализиран център, в който се предлагат пълния пакет грижи от семейното планиране, през женското и мъжкото репродуктивно здраве и зачеване, до проследяване на бременността и последващи грижи за жената.
„Съзнавайки огромната отговорност, която нашият екип поема още при първата среща със своите пациенти, се стремим да дадем най-добро медицинско обслужване и грижи. Нашето кредо е, че за всеки пациент трябва да има индивидуален подход и план на лечение. Трудните случаи не ни отказват и плашат, а точно напротив, амбицират ни. Стремим се да прилагаме всяко ново откритие в репродуктивната медицина. Работим неуморно за създаване и на новости, които прилагаме в практиката. Така успяваме не само да сме различни, но и да повишаваме успеваемостта. Нашата цел е не само реализирането на бременност, но и нейното съхранение и успешно раждане. Усилията ни се възнаграждават, защото сме заредени със съпричастност и човеколюбие.“ казва Д-р Йосиф Димитров
Влияе ли отлагането на процедурите върху резултатите от IVF лечението?
В специализираното списание на ESHRE са публикувани резултати от изследване на учени от Абърдинския университет. Изследователите са анализирали данните при 10000 жени, преминали IVF процедури, като са оценили влиянието на отлагането на процедурите заради епидемията от Covid-19.
Получените резултати са групирани според отлагане с 6 месеца и отлагане с 1 година при 5 възрастови групи:
I група – жени до 30 години
II група – жени между 30 и 35г.
III група – жени между 36 и 37г.
IV група – жени между 38-39г.
V група – жени между 40 и 42г.
Установено е, че колкото е по-висока възрастовата група, толкова е по-голямо влиянието на отложената IVF процедура върху процента на ражданията.
При отлагането на лечението с 6 месеца, понижението на процента живородени деца е следното:
I група – 0,6%
II група – 2,4%
III група – 5,7%
IV група – 9,5%
V група – 11,8%
Отлагането на лечението с 1 година води до следното понижаване на живородените деца от IVF:
I група – 0,9%
II група – 4,9%
III група – 11,9%
IV група – 18,8%
V група – 22,4%
Ин Витро видео
Гледайте нашето видео и научете повече за ин витро.