Основна цел на мамологичните прегледи е профилактика на рака на гърдата. В момента рака на млечната жлеза е най-често срещания при жените по цял свят и България (25% от всички злокачествени заболявания) и е на второ място сред причините за смъртност от тях. Ранното диагностициране е от решаващо значение за успешното лечение и именно заради това профилактичните прегледи са от изключително голяма важност. Подходящо е да се извършват минимум веднъж годишно, а за пациентите с повишен риск – на около 6 месеца. Най-подходящото време за профилактика е между 5-ия и 10-ия ден от началото на менструация (първите „чисти“ дни от месечния цикъл). При пациенти с оплаквания прегледа се извършва възможно най-скоро, без съображения за месечния цикъл.
Потенциално всяка жена може да заболее от рак на гърдата, но съществуват рискови фактори, при които възможността от развитие на болестта е по-висока.
Както при много други заболявания, рискът от рак на гърдата се повишава с напредване на възрастта. Според проучване около 1 от 8 инвазивен рак на гърдата се развива при жени на възраст под 45 години. Около 2 от 3 случая на инвазивен рак на гърдата се откриват при жени на 55-годишна възраст или повече.
В действителност, процесът на стареене е най-големият рисков фактор за рак на гърдата. Това е така, тъй като колкото по-дълго живеем, толкова повече възможности за генетични увреждания (мутации) в организма има. И тъй като сме на възраст, нашите тела са по-малко способни да се справят с генетичното увреждане.
Хормоналната терапия също води до повишен риск.
Друг рисков фактор е фамилната обремененост – Жени с близки роднини, които са били диагностицирани с рак на гърдата, имат по-висок риск от развитие на болестта.
Родствениците с положителна фамилна анамнеза за рак на гърдата могат да са и по бащина и по майчина линия. В такива случаи шансовете за развитие на болестта са особено високи около възрастта, в която е заболяла роднината.
Методи за диагностика
Клинично изследване на гърдите – оглед и палпация
Изследването започва с последователен оглед, като се обръща внимание на симетричност, форма, размери, релеф на кожата, като наличие на подутини или хлътвания.Огледът се осъществява първо с пуснати ръце надолу, след което ръцете се вдигат нагоре.
След като се приключи с огледа се преминава към палпация (опипване). Чрез палпацията се уточняват консистенцията и еластичността на гърдите, тяхната подвижност, както и да се открият различни формации. Изследването се извършва системно и последователно по квадранти на гърдата, а след това се преминава към подмишниците и ямката над ключицата. Всяко уплътнение трябва да се прецени по отношение на локализация, големина, форма, консистенция, очертания, подвижност спрямо околната тъкан, еластичност и сраствания с околни структури и кожа.
Ултарзвуково изследване – Ехография (Ехомамография)
Представлява кратка и безвредна методика. С помощта на ултразвуковото изследване се уточняват намерените формации в млечните жлези.
Ехографията е показана при пациентки в детеродна възраст и по време на бременност поради липсата на радиационно лъчение. Има важно място най-вече във възрастта до 30-35 години, когато не се препоръчва мамография.
Важна индикация за приложението му е разграничаване на кисти от солидни тумори на гърдата.
В Ин витро АГ МЦ Димитров се извършват ехомамографии с модерна 3D ултразвукова апаратура с висока разделителна способност, с помощта на която прецизно се уточняват и най-малките формации в гърдите.