При процедурата медикаментозен аборт на пациентката се дават специални за целта таблети, които причиняват спонтанно изхвърляне на маточното съдържимо.
Какво се случва практически в този ранен срок на бременността?
Под лекарско наблюдение на жената се дава една таблетка от медикамент, който блокира хормона прогестерон, отговарящ за съхранението на бременността. Вследствие на това действие настъпва отделяне на плодното яйце от маточната лигавица и отпадане на самата лигавица. След 24 часа се дават други таблетки, които подпомагат изхвърлянето на бременността от матката, подобно на една по-обилна менструация. Всичко това става под лекарски контрол, защото в една много малка част от случаите е възможно да не се получи пълно отделяне на маточното съдържимо и тогава е необходима аспирация с пластмасова канюла под ехографски контрол. Това е доста рядко, тъй като успеваемостта на метода (без инвазивни намеси) е 95-98%.
След 14 дни се прави задължителен контролен ултразвуков преглед, за да се провери дали всичко е наред.
Медикаментозното прекъсване е неинвазивно, високо ефективно и безопасно. Това е най-нетравматичния и елегантен метод за прекъсване на една бременност и наподобява естествения механизъм на спонтанния аборт. Той се смята за най-безопасния избор за пациента.
В България има изразена резистентност към иновативните методи и технологии и общо нежелание за промяна. Ние смятаме обаче, че медикаментозният аборт трябва да стане част от нашата ежедневна практика, защото и българската жена заслужава достъп до ефективен и безопасен метод за прекъсване на бременност. Надяваме се той да става все по-широко разпространен, защото предимствата му са безспорни, на фона на нисък риск и липса на инвазивност.