Абортът представлява загуба на бременността преди 24 гестационна седмица.
Около три четвърти от спонтанните аборти настъпват през първите 12 седмици от бременността (през първия триместър). Установено е още, че около половината от настъпилите бременности завършват с аборт. Болшинството от абортите се случват преди да има закъснение на цикъла, така че нищо не подсказва за настъпването им. След периода на очакваната менструация и позитивиране на теста за бременност само 1:6 бременности завършват със спонтанен аборт. Като цяло с напредване на бременността, рискът от аборт намалява.
Основният симптом на аборта е вагиналното кървене, което може да бъде придружено от коликообразна присвиваща болка ниско в корема и кръста. У някои жени може да липсва кървене или болки.
Понякога в матката могат да останат части от плодния сак, които е необходимо да се отстранят.
При повечето жени аборт настъпва еднократно и без да влияе на бъдещите им възможности за забременяване и успешно износване на бременност.
Докато спонтанният аборт обикновено не води до сериозни нарушения в здравето на жената, то той може да има голямо отражение върху емоционалното състояние.
Какво може да причини аборт?
Смята се, че три четвърти от ранните спонтанни аборти се дължат на грешки в хромозомния набор на плода. Хромозомите са градивният материал, който определя развитието на плода. Ако плодът притежава твърде много или недостатъчен брой хромозоми, бременността можа да завърши с аборт. В по-късните етапи от бременността причина за аборт може да бъде проблем с шийката на матката (структурата, която поддържа бременността в матката).
Колко чести са спонтанните аборти?
Много по-чести, отколкото повечето хора смятат. Това може да се дължи на факта, че повечто жени, които някога са имали аборт, предпочитат да не говорят за това. Установено е, че 12% от диагностицираните бременности завършват с аборт (това е около 1 на 8 бременности). Много повече бременности спират да се развиват преди жената дори да предположи, че е бременна.
Последователната загуба на три и повече бременности (хабитуални аборти)не се среща толкова често и засяга около една на сто жени. Дори в случаите на хабитуални аборти три четвърти от засегнатите в крайна сметка износват нормална бременност.
Симптоми (признаци) на аборта
Те могат да бъдат различни при различните жени.
Най-честият симптом на аборта кървенето през влагалището. То може да бъде леко кафеникаво зацапване, но и тежко и силно кървене на ясна червена кръв. Кървенето може да спира и започва в рамките на няколко дни.
Лекото вагинално кървене не е рядкост през първите три месеца на бременността (първият триместър) и може да бъде напълно нормално, така че не непременно означава настъпване на аборт. Във всеки случай обаче, за препоръчване е да се свържете с наблюдаващият Ви лекар, колкото е възможно по-скоро.
Други симптоми
Други признаци и симптоми на аборта могат да бъдат:
- Присвиващи болки ниско в корема и кръста
- Изтичане на кръвениста течност от влагалището
- Отделяне на тъкани (части от плодното яйце) от влагалището
- Отшумяване и отслабване симптомите на бременността (например гадене и напрежение в гърдите). В такива случаи настъпването на аборт обикновено се установява при рутинен ехографски преглед.
Кога е нужно да потърсите спешна помощ?
В редки случаи аборт настъпва поради развитие на бременност извън матката (утробата), наречена извънматочна бременност. Извънматочните бременности могат да бъдат сериозен проблем, поради риск от вътрешно кървене (кръвотечение в корема, което не може да се види отвън).
Симптоми (признаци) на извънматочна бременност:
- Обилно кървене през влагалището (обилно напояване на повече от една дамска превръзка в рамките на един час)
- Постоянна и силна болка в корема
- Може да има болка в рамото
- Чувство на замаяност или премаляване или припадък.
Симптомите на извънматочна бременност могат да се проявят между 5 и 14 седмици от настъпване на бременността. Ако усетите някой от горепосочените симптоми, насочете се към най-близкото спешно отделение.
Ако не сте в състояние да шофирате, свържете се директно с Бърза помощ.
Гроздовидна бременност
Вагинално кървене може да настъпи и при т.нар. гроздовидна бременност (мола).Това е бременност, която не се е развила правилно и е довела до нарастване на съвкупност от клетки, от които не може да се развие бебе. Моларната бременност обикновено се открива с ултразвуков преглед между 10 и 16 гестационна седмица (седмица от бременността).
Причини за настъпване на аборт
Ако абортът настъпи през първите три месеца на бременността, причината обикновено е в хромозомите на плода (развиващото се бебе).
Ако се случи през второто тримесечие (втори триместър – срокът между 14 и 26 седмица), причината обикновено трябва да се търси в някакво придружаващо заболяване на майката.
Причина за повечето аборти е грешен брой хромозоми (структурите, които съдържат гените) в клетките на развиващият се зародиш. Това означава,че бременността не е нормална, което не може да се предоврати, нито пък е резултат от събитие, станало след настъпването на бременността.
Поведение при спонтанен аборт:
Поведението при спонтанен аборт до голяма степен зависи от тежестта на симптомите. При остра болка и тежко кървене е необходимо спешно приемане в болница. При липса на силно кървене, могат да се предложат и други възможности.
- Хирургично лечение. Евакуация на задържаните продукти на бременността.
В нашата клиника се предпочита прекъсването на бременността да става по метода на вакуум-аспирацията и след предварителна подготовка на маточната шийка, който е щадящ и безопасен….. Карман
Това включва изпразване на матката с помощта на вакуум. Ние препоръчваме това лечение, когато бременността е спряла развитието си преди 12-14 гестационна седмица. За да е възможно най-безопасна, процедурата не бива да включва т.нар. дилатация на цервикалния канал (разширяване каналът на маточната щийка) и кюретаж на маточната кухина. Безопасни алтернативи на този метод са медикаментозната подготовка на маточната шийка с простагландини и аспирация чрез вакуум на задържаните продукти на бременността под действието на анестезия. След тази минимална оперативна интервенция е възможно да има леко кървене до 10 дни. - Проследяване след процедурата. През първите две седмици след е прекъсване на бременността е нужно да се избягват половите сношения, за да се сведе до минимум рискът от инфекции. До около 4 седмици след прекъсване на бременността е възможно да има хормони на бременността в кръвообръщението на майката, които да позитивират тест за бременност. Следващото менструално кървене може да се забави с 2-3 седмици.
Кръвна група
Някои жени носят Rh (резус) отрицателна кръвна група. Ако Сте резус отрицателна и загубата или прекъсването на бременността е станало след 7 гестационна седмица, трябва да бъдете „имунизирана” с анти-Д (гама глобулин), който спомага да се предотврати образуването на антитела срещу червените кръвни клетки на плода в следващи бременности.
Жените и техните партньори реагират различно на загубата или прекъсването на бременността. Ако имате нужда от помощ в справянето със загубата на бременността, винаги можете да се обърнете към професионалист.
Следващи бременности
Ако искате да забременеете отново, препоръчително е да изчакате идването на следващата менструация, което позволява определянето срока и термина на бременността. Ако Сте забременяла преди идването на следващата менструация, рискът от аборт не би трябвало да е повишен.
Някои жени се нуждаят от повече време, за да се възстановят емоционално и физически. Най-добрият момент е, когато Вие и партньорът Ви сте готови за това. Има няколко неща, които биха повишили шансовете за следваща безпроблемна бременност:
- Фолиева киселина;
- Редуциране количеството на алкохола и кофеина;
- Спиране на тютюнопушенето;
- Здравословно хранене.
Аборт по желание
Преди да се предприеме аборт. Когато отидете на първото си посещение, би трябвало да получите възможността да обсъдите решението си (ако желаете). Ще бъдете информирана относно начините за прекъсване на бременността и кой е подходящ във Вашия случай. Ще Ви бъде предоставена и информация за възможните усложнения и рискове от процедурата.
Лекарят или акушерката ще Ви зададат въпроси за здравословното Ви състояние, за да се избере възможно най-безопасен Вас метод на прекъсване на бременността. Необходимо и кръвно изследване за кръвна група, пълна кръвна картина и полово предавани заболявания.
Преди аборта е необходимо да се направят още:
- ултразвуково изследване, което да покаже колко напреднала е бременността;
- вагинален преглед;
- скрининг за рак на маточната шийка (по преценка).
Вакуум аспирация
Представлява нежно и внимателно изтегляне продуктите на бременността от матката посредством пластмасова вакуум канюла. Обикновено самата процедура отнема 5-10 мин и може да се извърши на фона на местна упойка (обезболява се зоната на маточната шийка) или на фона на краткотрайна венозна анестезия (краткотрайно приспиване).
Маточната шийка се подготвя предварително с медикаменти няколко часа преди манипулацията, за да се „смекчи” достъпът и да се намали рискът от травматично разширение на канала на шийката.
Обикновено не е необходим престой в отделението за повече от половин час след манипулацията. Възможно е да има известно (не обилно) кървене, което да продължи 3-4 дни след процедурата по прекъсване. Може също така да има болки, за които е достатъчно приемане на болкоуспокояващи.