Въпреки, че инвитро оплождането е лечение на стерилитет, основно включващ процедури, свързани с жената, несъмнено не трябва да се пренебрегва и мъжкия фактор. ICSI техниката търпи развитие през последните 10 години и се използва за третиране на стерилитет в при сериозни увреждания на сперматогенезата. Някои мъже, не са в състояние да произвеждат активно подвижни сперматозоиди, или отделят много малък брой гамети. Подходящи за тази методика са пациенти с тежка олиго-, астено-, тератоспермия без значение от причината, както и пациенти с анамнеза за неуспех на конвенционалната инвитро техника.
Какво представлява интрацитоплазмено инжектиране на сперматозоиди?
Както подсказва името, ICSI е деликатна процедура, която включва инжектиране на един сперматозоид в цитоплазмата на яйцеклетката на жената, с което се осъществява оплождането. Манипулацията се извършва с помощта на специална техника /микроманипулатор/ под микроскопски контрол. Така получените зиготи по нищо не се различават от тези оплодени чрез IVF. Ембионите се поставят в специална среда в инкубатор, който поддържа подходящите за култивиране условия /370С температура, контролирани нива на СО2 и О2/ и се третират по-нататък като при конвенционалната инвитро техника.
Периодично се прави оценка от квалифициран ембриолог, който преценя развитието и качеството на ембрионите, след което се пристъпва към трансфер на ембрионите, както в стандартен цикъл IVF.
При кои случаи може да се наложи интрацитоплазмено инжектиране на сперматозоиди?
ICSI техниката се прилага в следните случаи:
- Намален брой на сперматозоидите в еякулата /Олигозооспермия/. Това може да се дължи на ретроградна еякулация или запушване на семепровода, тръбата по която сперматозоиди преминават от тестисите.
- Пълната липса на сперматозоиди в еякулата /Азооспермия/ може да се преодолее, ако не е нарушено производството на сперматозоиди в тестисите. Прилага се пункция или биопсия на тестиса /Хирургично извличане на сперматозоиди (TESE, TESA, MESA)/, след което с получените гамети се осъществява.
- Наличие на сперматозоиди с намалена подвижност и/или лоша морфологична оценка /Астено-, Тератозооспермия/ също е индикация за този вид техника за асистирана репродукция.
- Извършена вазектомия, при която не може успешно да бъде приложено възстановяване.
- ICSI обикновено се прилага и в случаите на Криоконсервация на семенна течност. Когато настъпи подходящият момент, замразената семенна течност се размразява и се прилага съответната методика за оплождане.
- Наличието на антитела срещу сперматозоидите също е индикация за Те могат да присъстват в еякулата на мъжа или в цервикалния секрет при партньорката.
Колко успешно е интрацитоплазмено инжектиране на сперматозоиди?
Успеваемостта на процедурата, при ICSI е сходен с този при IVF и зависи главно от възрастта на пациентката и от качеството на получените ембриони. Децата, които са родени в резултат на ICSI са здрави като всички останали. ICSI носи същите рискове като стандартно инвитро.
Каква е разликата между инвитро метода и ICSI?
Двойки, при които се налага ICSI оплождане, преминава през същата процедура както при тези, при които се прилага IVF. Жената отново е подложена на хормонален курс на лечение за стимулиране на яйчниците, за да се получат повече яйцеклетки. Проследяват се нарастващите фоликули в яйчника с ултразвук и хормонални изследвания /Е2, LH/. Следва пункцията на фоликулите и добиването на зрели яйцеклетки.
Разликата е в лабораторния етап. Провеждането на ICSI в сравнение с IVF се състои в директното инжектиране на един сперматозоид в яйцеклетката. ICSI може да се извърши и със сперматозоиди, получени чрез пункция или биопсия на тестиса.
Предимството на ICSI е, че представлява възможност за третиране на тежък стерилитет поради сериозни увреждания на сперматогенезата, който в противен случай би останал нелечим. Опитът показва, че при метода ICSI е необходимо наличието на минимален брой подвижни, нормални по форма сперматозоиди. Теоретично само няколко сперматозоида са необходими за извършването на процедурата.