
Методът се основава на позната в медицината процедура, при която се използва собствена кръв, която се преработва и обогатената на тромбоцитни растежни фактори плазма се връща отново в тялото. По този начин се ускоряват естествените механизми и процеси на регенерация.
-Манипулацията е безболезнена и не изисква упойка.
-Плазмата не е токсична, не предизвиква алергии, отхвърляне и нежелани реакции.
-Няма установени странични ефекти.
– Манипулацията е атравматична, не изисква дълъг период на възстановяване и се извършва при строго спазване на протокола на процедурата.
За получаване на плазмата от пациентките се взема кръв, която се обработва на място в клиниката по специална биотехнология, след което се инжектира в яйчниците. Останалото количество от плазмата се апликира във влагалищните сводове.
Кога е необходим?
Интраовариалната апликация на автоложна плазма е метод за третиране при лош или неадекватен яйчников отговор на стимулация, който се дължи на намален или изчерпан яйчников резерв. Причините за това могат да са различни, като напреднала възраст на жената, оперативни интервенции върху яйчниците, ендометриоза, химио- или лъчетерапия, генетични нарушения, автоимунни заболявания и др.
Методът е сравнително нов в репродуктивната световна медицина и вече е обект на сериозно научно внимание. На конгреса на Европейската асоциация по човешка репродукция и ембриология (ESHRE), провел се в края на месец юни 2021 г, бяха представени научни доклади по темата.
Плазмотерапия
Екипът на ин витро АГ център Димитров успешно прилага и методът за инфузията на автоложна плазма, при третиране на неадекватното нарастване на маточната лигавица. Плазмотерапията се използва успешно от няколко години за „подмладяване“ на матката, като така увеличава значително шансовете за забременяване.
Сред причините за неуспешните IVF процедури е именно нарушеното развитие на маточната лигавица, което може да е в резултат на хронични възпалителни заболявания, хормонални нарушения, нарушения в експресията на рецепторите и редица други фактори. Това затруднява процеса на имплантацията на ембриона и може да е причина за безплодие, спонтанни аборти, неуспешни IVF цикли или неуспешени ембриотрансфери в донорската програма.
Аплицирането на плазма в матката е сред методите от последните години, които се използват при увредената маточна лигавица, която нараства трудно въпреки приложената хормонална стимулация. При такива пациентки обикновено не настъпва бременност поради нарушения в имплантацията на ембриона. Собствената плазма не е токсична или и не предизвиква алергични реакции. Тя ускорява естествените механизми и процеси на регенерация. Методът е подходящ при жени, които:
– имат лош отговор на маточната лигавица при конвенционалната стимулация
– жени с оперативна хистероскопия в анамнезата по повод сраствания на маточната кухина или полипи и миомни възли
– жени с кюретажи, които водят до изтъняване на маточната лигавица
– жени с намален яйчников резерв и лош отговор на предишна овариална стимулация
Специалистите от Ин витро АГ център Димитров, съвместно с пациентките, внимателно обмислят и подготвят план за действие, който да следват, при прилагането на методите. Процедурите се изпълняват следвайки добрата медицинска практика и се следват научните постижения в световната репродуктивна медицина, които значително увеличават шансовете за забременяване.