Подготовката за периода на бременността има огромно значение – увеличава шансовете за зачеване и помага за здравословното, безпроблемно и леко протичане на бременността. Опитите могат да отнемат продължително време и усилия, затова специалистите от Ин Витро подбраха няколко лесни съвета, които да Ви помогнат да увеличите шансовете за бързо и сигурно забременяване.
1. Направете си пълен гинекологичен преглед
Посетете специалист преди официално да започнете опити. Гинекологът ще оцени здравословното състояние на репродуктивната система и ще Ви даде насоки за подобряване на шансовете за зачеване. Обикновено през този рутинен преглед се налагат изследвания като ехография, Цитонамазка, хормонални тестове и т.н.
2. Не пропускайте важните профилактични изследвания
Доброто общо здравословно състояние е важна предпоставка за забременяването. Едно от най-важните изследвания, които трябва да си направите, е пълна кръвна картина. С него могат да се открият състояния като анемия, инфекции или други възпаления.
Личният Ви лекар може да диагностицира дефицити и завишени стойности в някои от показателите и да Ви препоръча промени в начина на живот и хранителния режим.
3. Стриктно проседявайте менструалния си цикъл
Когато се опитвате да забременеете е важно да се уверите, че правите опити в точното време.
Менструалният цикъл на жената се състои от няколко фази – менструация, фоликуларна фаза, овулация и лутеална фаза. Овулацията е най-подходящият момент за забременяване. Можете да заченете само през 5-6 дни около тази фаза, т.нар. фертилен прозорец.
Как да разберем кога е настъпила овулацията?
Овулацията обикновено настъпва около 12 до 16 дни преди следващата менструация. Съществуват различни методи за прогнозиране, които ще Ви помогнат да предвидите най-доброто време, напр. специални комплекти и калкулатори. Може да следите и за поява на някои от основните симптоми за настъпването на овулация, включително болки в корема и промяна в цервикалната слуз, която обикновено става тънка и прозрачна
4. Останете в леглото след полов акт
Неписано правило е, че трябва да останете в леглото поне 10-15 минути след половия акт. Някои експерти съветват времето да е около 20-30 минути, за да се даде повече време на сперматозоидите да достигнат маточната шийка.
Лежането по гръб е най-оптималната позиция, а за да увеличите шанса за бързо и сигурно забременяване може да повдигнете леко таза с възглавница, за да се улесни движението на сперматозоидите към матката.
5. Спрете противозачатъчните
Противозачатъчните медикаменти предотвратяват забременяването чрез хормонално регулиране на овулацията и менструалния цикъл.
След спирането на оралните контрацептиви, можете да започнете опити за забременяване веднага, но е препоръчително да изчакате поне месец, за да дадете време на тялото да се възстанови и да регулира своя естествен хормонален баланс.
7. Намалете дневния прием на кофеин
Мненията на учените относно влиянието на кофеина върху плодовитостта са разнопосочни, но повечето специалисти се обединяват около становището, че умерената консумация на кофеин е безопасна.
Може да ограничите количеството кафе до 1 чаша на ден или да го замените с алтернативни варианти като напитки с матча, чай от хибискус или златно мляко (куркума лате).
6. Откажете се от вредните навици
Вредните навици като тютюнопушене, алкохол и употреба на наркотици сериозно увреждат здравето. Тези субстанции понижават броя на сперматозоидите, влошават качеството на яйцеклетките и повишават риска от спонтанни аборти по време на бременността.
8. Водете здравословен начин на живот
Здравословният начин на живот може значително да подобри шансовете за зачеване и успешна бременност.
- Спортувайте поне 30 мин. на ден – регулярните упражнения подобряват настроението, укрепят мускулите и увеличат шансовете за забременяване.
- Хранете се балансирано и разнообразно – приемайте храни богати на витамини, минерали и фибри.
- Следете теглото си – затлъстяването или твърде строгата диета, могат да навредят на фертилитета. Индексът на телесната маса може да бъде полезен инструмент, за да следите оптималното тегло за Вашия ръст.
9. Приемайте хранителни добавки и витамини
Приема на пренатални добавки и витамини всеки ден е чудесен старт в подготовката. Някои от най-полезните хранителни вещества за зачеването включват:
- Фолиева киселина, наричана още Витамин B9 – помага за предотвратяване на вродени дефекти на плода.
- Витамин D – подпомага растежа на костите.
- Цинк – важен за производството на семенна течност и регулиране на овулацията.
- Омега-3 мастни киселини – грижат се за здравето на яйцеклетките и сперматозоидите, както и хормоналния баланс.
- Желязо – предотвратява развитието на анемия.
10. Пазете се вируси и инфекции
Някои вируси, напр. херпес, хепатит B и C, и HIV, могат да повлияят на репродуктивната система, причинявайки възпаление или увреждане на репродуктивните органи. Спазването на предпазни мерки като редовни медицински прегледи, добри хигиенни навици, поддържане на здравословен начин на живот и избягване на контакт с хора, болни от инфекциозни заболявания, ще осигурят здравословна среда за потенциалната бременност.
Преди да започнете да правите опити може да си направите и изследвания за ХИВ/СПИН, за да бъдете спокойни за собственото си състояние и това на партньора си.
11. Проверете качеството на семенната течност
Мъжете също трябва да се подготвят преди започването на опитите за зачеване, като обръщат внимание на здравословния си начин на живот и редовно проверяват репродуктивното си здраве.
Спермограмата е лабораторно изследване, което оценява качеството и количеството на сперматозоидите в семенната течност. Дава информация за възможни проблеми с оплождането и е полезно изследване за всеки мъж преди започване на опити.
За подобряване на качеството на семенната течност могат да се спазват няколко съвети като:
- Осигурете си качествен сън от 7-8 часа.
- Откажете се от вредните навици като тютюнопушене и прекомерна употреба на алкохол.
- Спортувайте редовно и се хранете балансирано.
12. Елиминирайте стреса и напрежението
Хроничният стрес може да наруши хормоналния баланс и да повлияе на плодовитостта. Повишените нива на Кортизол понижават нивата на Тестостерон и Естроген, което влияе негативно на репродуктивната функция.
Техники за намаляване на стреса като йога, медитация и дихателни упражнения, могат значително да подобрят както психическото, така и физическото здраве.
13. Заредете се с позитивна енергия и търпение
Психологическото състояние оказва влияние върху хормоналния баланс и фертилността.
Позитивната енергия повишава емоционалната устойчивост и помага на двойките да преминават през предизвикателствата с по-голямо спокойствие. Положителната нагласа подобрява физическото здраве, намалявайки нивата на стресовите хормони, подобрявайки съня, настроението и общото благополучие.
Кога да се обърнете към специалист, ако не можете да забременеете?
Забременяването е индивидуален процес, който може да се различава значително при всяко семейство. Макар някои двойки да успяват бързо, за други зачеването може да отнеме повече време и усилия, резултат на различни фактори и влияния.
Възрастта е ключов фактор за фертилността. При жените, тя намалява значително след 35-годишна възраст, а при мъжете се наблюдава влошаване на качеството на сперматозоидите.
В случай, че сте под 35 години и имате редовни полови контакти без предпазни средства, е нормално да опитвате 12 месеца, преди да се консултирате със специалист.
Ако сте над 35 години, се препоръчва да потърсите лекарска помощ след 6 месеца неуспешни опити. Съветваме да проучите различните методи за асистирана репродукция и ин витро оплождане и да се консултирате с ин витро специалист.
Други често срещани женски здравословни проблеми, които могат да затруднят забременяването, са синдром на поликистозните яйчници (PCOS), ендометриоза, проблеми с щитовидната жлеза или затлъстяването. При тях (независимо от възрастта) е добре незабавно да се консултирате с гинеколог, който ще Ви назначи подходяща терапия за лечение.
Опитите за зачеване могат да бъдат емоционално предизвикателство, но е важно да бъдете търпеливи и постоянни. Всеки организъм е различен, и времето за успешно забременяване може да варира. Здравословният начин на живот, положителната нагласа и грижата към репродуктивното здраве значително ще повишат шансовете за бързо и сигурно забременяване.
Редовните посещения при гинеколог са от съществено значение за проследяване на общото женско здраве и предотвратяване на потенциални проблеми. Посетете Ин Витро Център „Димитров“ за консултация и направете първата стъпка към сбъдване на мечтаното родителство!