Ин витро оплождането (IVF) е част от асистираната репродукция, при която сперматозоид опложда яйцеклетка в лабораторни условия, извън организма. Чрез помощта на съвременната медицина, нежеланите ефекти при процедурата са сведени до минимум. Въпреки това, съществуват някои рискове при ин витро за които ние от Ин Витро АГ Медицински Център „Димитров“ желаем да информираме. Запознаването на нашите пациенти с всички аспекти на ин витро процедурите е част от нашия дълг като специалисти и лекари. А това включва и анализ на рисковете при ин витро.

Общи рискове
Съществуват много общи рискове от ин витро. Двойките, които се обръщат към IVF процедурата, най-често го правят поради репродуктивни проблеми. Правени са неуспешни опити за забременяване в период от 6 до 12 месеца. През това време мъжът и жената може да натрупат голямо количество нежелан стрес и преумора, които да попречат в бъдеще.
Ин витро оплождането далеч не гарантира 100% резултати, а успеха зависи от много фактори. Процедурата е не само медицинска, а и емоционална. Вашето психическо и физическо здраве може да се окажат решаващ фактор в процеса. Преди да започнете IVF, трябва да сте подготвени за евентуален неуспешен опит.
Съществуват и финансови рискове. IVF и ICSI не се евтини процедури. Тъй като никоя клиника в света не може да гарантира 100% успех, пациентите трябва да се подготвят и за негативен резултат от инвитро.
Важно е да споменем, че специалистите на Ин Витро АГ Медицински Център „Димитров“ обсъждат всички рискове със своите пациенти преди започване на терапията. При нас ще вземете информирано решение.
Овариален хиперстимулационен синдром
Овариална стимулация се използва при ин витро оплождането да принуди яйчниците да създадат повече яйцеклетки, които се оплодят в последствие от сперматозоида в лабораторни условия. За тази цел се използват медикаменти. В етапа на лечението лекарят може да прецени, че трябва да се спре приемането на лекарства, ако яйчниците произвеждат твърде малко или твърде много яйцеклетки. Според статистиката 10% от жените при ин витро има възможност за развитие на Овариален хиперстимулационен синдром (OHSS). OHSS е друг риск при ин витро. При OHSS, яйчниците се уголемяват и се изпълват с течност.
Синдромът може да се получи само след настъпване на овулация. При него се наблюдават леки и тежки симптоми.
Леки:
– Подуване;
– Лека болка или дискомфорт в областта на корема;
– Леко покачване на теглото;
– Леко гадене;
– Диария.
Тежки:
– Бързо наддаване на тегло, повече от 10 килограма за 3 до 5 дни;
– Тежка болка в корема;
– Тежко подуване на корема;
– Тежко гадене (толкова много, че не може да запази никаква храна или течности);
– Виене на свят;
– Проблеми с уринирането;
– Недостиг на въздух;
– Учестено сърцебиене.
Ако получите някои от симптомите незабавно трябва да се свържете с вашия лекар. Най-често при IVF се наблюдават леките симптоми като при по малко от %1 от жените може да се появят по-тежи усложнения.
Рискове при изваждане на яйцекелетката
По време на изваждането на яйцеклетката, вашия лекар използва вагинален ултразвук за вкарването на дълга, тънка игла през вагината за да извади яйцеклетките. Има няколко риска в този момент:
- Лека до средна болка в тази по време или след процедурата. В повечето случай болката изчезва след един два дни и може да бъде олекотена от стандартни обезболяващи.
- Нараняване на органите в близост до яйчниците като пикочни пътища, черва и кръвоносни съдове. Много рядко, такова нараняване изисква спешна хирургическа намеса и преливане на кръв.
- Лека до средна тазова инфекция. Тазовите инфекции след изваждане на яйцеклетките или след ембриотрансфера (ET) са вече изключителна рядкост заради антибиотиците които се дават по време на процедурата. Тежка инфекция може да доведе до хоспитализиране и/или третиране с антибиотици.
- Рядко при тежките инфекции, може да се наложи премахването на един или двата яйчника. Жени, които са страдали от тазови инфекции или ендометриоза са по рискови за инфекции по време на IVF
Наблягаме, че при консултация за започване на ин витро лечение, вие трябва да сте напълно искрени с вашия лекуващ лекар.
Рискове при ембриотрансфер (ET)
Тук може да има лек дискомфорт при вкарването на катетъра с ембриото в матката. Може и в последствие на има и малко кръвотечение, но нищо съществено. Съществува и възможност от инфекция, но тя се третира с помощта на антибиотици.
Многоплодна бременност
Това е бременност, при която в организма се развиват два или повече плода. При ин витро оплождане и трансфер на повече от 3 ембриона, има над 30% вероятност за многоплодна бременност. Носенето на близанци не е задължително нещо лошо, но ти идва и със своите рискове:
- Аборт
- Високо кръвно налягане
- Пре-еклампсия
- Диабет
- Анемия.
Рискове за плода:
- Преждевременно раждане (средната продължителност на бременността е 39 седмици за единична бременност, 35 седмици за близнаци и 33 за тризнаци)
- Ниско тегло на плода
- Раждане на мъртвородено дете
- Дефекти по време на раждането.
Извънматочна бременност
Когато яйцеклетката се развива извън маточната кухина наблюдаваме извънматочна бременност. Статистиката сочи, че в глобален аспект това се случва при по малко то 1% от забременелите чрез IVF. Това е доста сериозно явление и трябва незабавно да се вземат мерки. Налага се или взимане на медикаменти за премахване на плода или хирургическа намеса. Забавянето може да бъде живото застрашаващо за жената.
Рискове при бременност
Всяка една бременност крие рискове, не само тези чрез IVF. Ин Витро АГ Медицински Център „Димитров“ и нашите специалисти са с години опит. Ние ще Ви консултираме и ще предложим най-добрия за вас вариант.