Инсеминацията се извършва с предварително обработени сперматозоиди на партньора или сперматозоиди от донор. При обработката на еякулата се отделят всички мъртви и дефектни сперматозоиди, а също така се освобождават от семенната плазма. Обработената сперма представлява суспензия от селектирани най-добри бързоподвижни сперматозоиди в хранителна среда. Те се инжектират високо в кухината на матката. Процедурата е безболезнена. Жената остава в легнало положение 15 минути.
По преценка на лекуващият лекар инсеминацията може да се повтори след 1-2 дни.
При кои жени се прилага вътрематочна инсеминация?
Вътрематочната инсеминация се извършва само на жени с проходими маточни тръби, без вагинални/цервикални инфекции и/или на тазово-възпалителна болест, нормален генитален апарат.
Вътрематочната инсеминация се препоръчва при двойки:
- с неизяснен стерилитет
- в случай на недостатъчност на цервикалната слуз
- нарушения в количеството и качеството на семенната течност
- наличие на антиспермални антитела
- отрицателен посткоитален тест
- невъзможност за осъществяване на полов акт
Какво означава естествен и стимулиран цикъл?
Естествен цикъл – когато жената има спонтанна овулация, тя се проследява чрез серия от ултразвукови изследвания – ехографии, хормонални изследвания – естрадиол (Е2) + лутеинизращ хормон (LH) като също така се изследват и промените в цервикалната слуз (цервикален скор).
Стимулиран цикъл – в някои случаи е необходимо овулацията да бъде стимулирана със съответните медикаменти с цел узряване надоминантен фоликул и отделянето на яйцеклетка. Проследяването също е с помощта на хормонални изследвания, ехографии и цервикален скор. По преценка на лекуващия лекар се прилага се прегнил (хормон ЧХГ,прегнил хориомон и др), които таймират овулацията.
Дали да се стимулира менструалния цикъл или не и времето за извършване на манипулацията се определя от лекаря, който проследява самия цикъл.
От какво зависи дали една вътрематочна инсеминация ще е успешна?
Успехът зависи от възрастта на жената, качеството на яйцеклетките и сперматозоидите и др.При 4-6 неуспешни инсеминации се препоръчва методът инвитро фертилизация (IVF), който е с по-висока успеваемост.