Когато една жена очаква бебе, тя се сблъсква с много вълнуващи моменти и предизвикателства. Едно от тях е поддържането на здравословно тегло.
Балансираното наддаване е важно за преминаването през една лека и безпроблемна бременност, тъй като промените в теглото могат значително да повлияят на общото здравословно състояние в този период.
Защо прекаленото наддаване на килограми е опасно?
Прекаленото покачване на килограми по време на бременност влияе негативно върху здравето както на майката, така и на бебето и може да доведе до редица сериозни усложнения.
➲ Рискове за майката
- Развитите на Гестационен диабет
- Високо кръвно налягане
- Прееклампсия
- Затруднено движение и болки в ставите
- Обструктивна сънна апнея
➲ Рискове за плода
- Необходимост от Цезарово сечение
- Проблеми с развитието на жизненоважни органи и системи
- Риск от поява на хронични заболявания
Защо твърде малкото качване на килограми е опасно?
Недостатъчното наддаване на килограми по време на бременност също крие своите рискове и може да причини сериозни усложнения.
➲ Рискове за майката
- Недостиг на хранителни вещества в майчиния организъм
- Анемия
- Проблеми с костите и зъбите
➲ Рискове за плода
- Прекалено ниско тегло на плода
- Преждевременно раждане
- Забавяне на растежа и развитието на бебето
Какви са здравословните граници за качване на килограми при бременност?
Здравословното наддаване на килограми по време на бременност е ключово за благополучието на майката и бебето. Препоръчителните граници варират и зависят от индекса на телесна маса (BMI) на майката преди бременността.
Как да изчислите своя индекс на телесна маса?
Индексът на телесната маса е мярка, която изчислява съотношението между теглото и височината на човек. Използва се за оценка на здравословното тегло, като се изчислява по следната формула:
BMI=Тегло (кг)/ Ръст(м) на степен втора
Например, ако една жена тежи 50 кг и е висока 1.70 м, BMI ще бъде BMI = 50/2,89 = 17,3
Съществуват различни стойности, които се приемат за здравословни, в зависимост от първоначалния индекс на телесната маса. Точно затова е важно да обсъдите Вашите стойности с медицински специалист.
➲ Препоръчителни здравословни граници при едноплодна бременност:
- BMI под 18.5 (поднормено тегло): Препоръчително е да се качат 12.5-18 кг.
- BMI 18.5-24.9 (нормално тегло): Препоръчително е да се качат 11.5-16 кг.
- BMI 25-29.9 (наднормено тегло): Препоръчително е да се качат 7-11.5 кг.
- BMI 30 и повече (затлъстяване): Препоръчително е да се качат 5-9 кг.
➲ Препоръчителни здравословни граници при двуплодна бременност:
- BMI под 18.5 (поднормено тегло): Препоръчително е да се качат 22.5-28 кг.
- BMI 18.5-24.9 (нормално тегло): Препоръчително е да се качат 16.5-24.5 кг.
- BMI 25-29.9 (наднормено тегло): Препоръчително е да се качат 14-23 кг.
- BMI 30 и повече (затлъстяване): Препоръчително е да се качат 11-19 кг.
5 съвета за здравословно тегло по време на бременност
Специалистите от „Ин Витро АГ Медицински Център Димитров“ предлагат съвети, с които да помогнат на бъдещите майки да поддържат здравословно тегло по време на бременност.
Първият съвет се отнася до едно от основните неща, важни за всяка бременна жена, а именно редовните прегледи и консултации с медицински специалисти. Тези консултации са от съществено значение за проследяване на теглото и общото здраве на майката и плода.
1. Митът „ядене като за двама“
Остаряло вярване е, че по време на бременност жената трябва да яде „като за двама“. Това е мит, тъй като бременните се нуждаят от умерено увеличение на калорийния прием, а не от двойно повече храна.
Препоръчителното увеличение е около 300-500 калории на ден през втория и третия триместър.
2. Храни, които да избягвате
Поддържането на здравословно тегло в голяма степен зависи от храната, която бременните консумират. Важно е да избягвате преработени храни, такива с високо съдържание на захар и мазнини, като:
➲ Преработени храни
Много често преработените храни са богати на наситени мазнини, транс мазнини и сол. Могат да допринесат за прекомерното напълняване, повишено кръвно налягане и други здравословни проблеми, затова избягвайте:
- чипсове;
- полуфабрикати (замразените готови храни);
- пържени храни;
- бързи храни, напр. пици и бургери.
➲ Сладки и газирани напитки:
Сладките и газирани напитки са основен източник на празни калории. Те съдържат много захар и допринесят за ненужното напълняване, повишаване на нивата на кръвната захар и увеличаване на риска от развитие на гестационен диабет. Избягвайте напитки като:
- студени чайове с добавена захар;
- всички видове енергийни напитки, съдържащи високо количество захар и кофеин;
- Coca-Cola, Fanta и други.
➲ Сладкиши и десерти
Съдържат високо количество захар и мазнини, следователно може могат да доведат до прекомерно наддаване и да повишат риска от различни здравословни проблеми.
➲ Консервирани и опаковани храни
Консервираните зеленчуци и ястия, както и преработеното месо като колбаси и бекон съдържат добавени консерванти и излишна сол, а това ги прави вредни за здравето Ви.
3. Честота на храненията
По време на бременност е препоръчително да се храните по-малко, но по-често. Това помага за поддържането на стабилни нива на кръвната захар, намалява риска от преяждане и свързаните с това проблеми, включително:
- стомашно неразположение;
- неприятни киселини;
- резки колебания в енергията.
4. Полезни храни
Диетата на бременните жени трябва да бъде добре балансирана и да осигурява всички необходими хранителни вещества за поддържане на здравето на майката и развитието на бебето. Най-важните хранителни групи в периода на бременността са:
➲ Пълнозърнести храни
Отличен източник на фибри, които подпомагат храносмилането и предотвратяват запека (често срещан проблем по време на бременност). Освен това, са богати на витамини от група B, включително фолиева киселина – важен витамин за развитието на нервната система на бебето. Чудесни варианти, които може да включите към менюто са:
- овес;
- киноа;
- пълнозърнест хляб.
➲ Плодове и зеленчуци
Плодовете и зеленчуците са основен източник на витамини, минерали и антиоксиданти, важни за имунната система и развитието на бебето. Те осигуряват фибри, които подпомагат храносмилането и поддържат усещането за ситост.
Съветваме Ви да се опитате да приемате плодове и зеленчуци поне два пъти на ден.
➲ Постни протеини
Протеините са основни градивни елементи за тъканите и органите както на майката, така и на бебето. Те подпомагат развитието на мускулите и мозъка. Източници на постни протеини са:
- птиче месо;
- риба;
- яйца.
➲ Здравословни мазнини
Здравословните мазнини са необходими за усвояването на мастноразтворимите витамини (A, D, E и K) и за развитието на мозъка на бебето. Особено важни за развитието на нервната система са Омега-3 мастните киселини. Страхотни източници на здравословни мазнини са:
- авокадо;
- зехтин;
- ядки и семена.
➲ Млечни продукти с ниско съдържание на мазнини
Млечните продукти са важен източник на калций, който е необходим за здравите кости и зъби на майката и бебето. Съдържат витамин D, който подпомага усвояването на Калция. Не пропускайте да добавяте в менюто си:
- сирене;
- кисело мляко;
- прясно мляко;
5. Добра физическа активност
Физическата активност по време на бременност помога за поддържането на здравословно тегло и подобрява общото здраве. Може да подобрите Вашата активност, като включите в ежедневието си:
- Лека аеробика – поддържа сърцето и белите дробове здрави.
- Разходки – отличен начин за спортуване без прекалено натоварване.
- Плуване – облекчава натоварването на ставите.
- Йога за бременни – подобрява гъвкавостта и намалява стреса.
- Пилатес – помага за укрепване на основните мускули и подобрява стойката.
Поддържането на здравословно тегло по време на бременност е от съществено значение за здравето на майката и бебето. Прекаленото или недостатъчно наддаване на килограми може да доведе до сериозни усложнения в състоянието и на двете страни.
Затова целия екип на Ин Витро „Димитров“ препоръчва бъдещите майки внимателно да следят теглото си, да се консултират с медицински специалисти и да следват препоръките на лекарите за здравословно хранене и физическа активност, за да гарантират безопасност, преминаване през лека бременност и здраво начало за новия живот.