Тези процедури по същество са много сходни с ин-витро оплождането, но все пак са налице отделни различия.
В естествени условия оплождането и деленето на зиготата се случва във фалопиевите тръби на жената. При някои жени безплодието може да се дължи на невъзможността на гаметите да се срещнат. И при двете методики – GIFT и ZIFT, както при IVF, пациентката преминава през овариална стимулация, с цел добиването на повече годни за оплождане яйцеклетки. Следва фоликулна пункция (получаване на яйцеклетки чрез аспирация от яйчника).
GIFT (Gamete intrafallopian tube transfer) – трансфер на гамети във фалопиевата тръба
GIFT е асистирана репродуктивна технология, която включва добиване на ооцити от пациентката. Към тях се добавят сперматозоиди на партньора или донорски сперматозоиди, след което се инжектират в маточната тръба чрез хирургична процедура, наречена лапароскопия. Едно от основните различия на тази процедура от IVF и ZIFT е, че процесът на оплождане се случва в рамките на маточната тръба, а не вътре в лабораторията. GIFT може да се извърши само ако пациентката има нормални фалопиевите тръби и адекватна спермограма на партньора. GIFT е единствената асистирана технология, която е напълно приемлива за Римокатолическата църква, защото не включва фертилизация и култивиране на ембриони извън тялото на жената.
ZIFT (Zygote intrafallopian tube transfer) – трансфер на зиготи във фалопиевата тръба
ZIFT е асистирана репродуктивна процедура, подобна на IVF, при която оплождането на яйцеклетките се случва в лабораторни условия. ZIFT се различва от IVF с това, че ембрионите, в много ранен етап от своето развитие, се трансферират в маточната тръба вместо в матката на пациентката. Ембрионите се прехвърлят на етап зигота, преди да е започнало тяхното делене. Tрансферът е директно в тръбата чрез лапароскопия. Поставя се катетър с помощта на който се поставят оплодените яйцеклетки.
ТЕТ (Tubal Embryo Transfer) – тубарен трансфер на ембриони
При ТЕТ ембрионите се поставят в маточната тръба около 2 дни след оплождането, когато ембрионът е на 2-6 клетъчен стадий. ТЕТ има предимство пред горе посочените методики, тъй като позволява да се подберат по-качествените ембриони за трансфер.
За да се приложи една от тези процедури, пациентката трябва да има най-малко една функционираща фалопиева тръба.
Една от причините за избор на GIFT, ZIFT или ТЕТ е анатомичен проблем с матката (например, тежки вътрематочни сраствания). Също така, GIFT може да изберат безплодни двойки с религиозни или етични възражения срещу лабораторното оплождане, защото фертилизацията се осъществява вътре в тялото на жената.
GIFT, ZIFT и IVF
И така, какво е предимството на тези процедури?
Процесите, при GIFT и ZIFT са по-близки до естественото зачеване.
При ZIFT, оплодената яйцата се поставя в маточните тръби, а не директно в матката. При GIFT, фертилизацията действително се извършва в тялото, а не в лабораторно петри. Въпреки това GIFT и ZIFT се използват по-рядко днес, защото традиционните IVF техники са станали много по-ефективни и се усъвершенстват непрекъснато. IVF процедурите са на достъпни цени, като шансовете за успех са се подобрили драстично. IVF е за предпочитане, защото е много по-малко инвазивна процедура в сравнение с GIFT и ZIFT. Последните изискват хирургична намеса, която при IVF не е налице, имено и за това IVF е почти винаги предпочитан избор в репродуктивните клиниките. IVF техниката е по-прецизна, тъй като при наличие на по-голям броя получени ембриони, ежедневно се прави оценка на тяхното качество и така могат да се отсеят най-добрите за ембриотрансфер, а останалите добри ембриони да се замразят. При прилагане на GIFT и ZIFT съществува повишена възможност за многоплодна бременност, защото в маточната тръба се поставят по няколко зиготи или гамети, за да се увеличи възможността за настъпване на бременност.