Към тези тестове се отнасят:
- Посткоитален тест (тест за съвместимост)
- Пенетрационен тест
- Кръстосан пенетрационен тест
1. Посткоитален тест (тест за съвместимост)– при това изследване в периода около очакваната овулация, 6-8 часа след полов контакт, с помощта на стерилна пипета се взема съдържание от задния влагалищен свод и цервикалния канал. Всяка проба се поставя върху предметно стъкло и се наблюдава под микроскоп при увеличение 400х. Влагалищното съдържимо се изследва, за да се потвърди интравагиналната еякулация. Пробата от канала на маточната шийка се оценява по следните критерии:
- Положителна проба (+) – наличие на 10 или повече сперматозоиди на зрително поле с линейно-прогресивни движения;
- Съмнителна проба – наличие на по-малко от 10 сперматозоида с линейно-прогресивни движения;
- Отрицателна проба (-) – липса на сперматозоиди в цервикалната слуз или там където ги има те са неподвижни или трептят на едно място.
Посткоиталния тест се провежда в дните около овулация, при наличието на достатъчно цервикална слуз. Също така се препоръчва тестът да се извършва при полово въздържане от минимум 3 дни.
2. Пенетрационен тест – тестът се извършва в дните около овулация, като за целта се взема слуз от канала на маточната шийка и сперма от партньора. За разлика от постоиталния тест, при пенетрационния тест не е необходимо да има полов контакт. Препоръчително е да има поне 2 дни полово въздържане. Цервикалната слуз се нанася върху предметно стъкло с помощта на микропипета се покрива с тънко покривно стъкло. Спермата на партньора се накапва в четирите края на предметното стъкло. Сперматозоидите проникват под покривното стъкло като между спермата и цервикалната слуз се образува граница на съприкосновение (интерфейс). След няколко минути по границата на съприкосновение се образуват повлекла от сперматозоиди, навлизащи в цервикалната слуз. След 5 и 15 минути от началото на теста при увеличение 400 пъти се наблюдава количеството на сперматозоидите в цервикалната слуз.
Оценката на пенетрационния тест се извършва по следните критерии:
- Отлична пенетрационна способност: повече от 25 сперматозоида на зрително поле
- Добра пенетрационна способност: повече от 15 сперматозоида на зрително поле
- Лоша пенетрационна способност: по-малко от 5 сперматозоида на зително поле
- Отрицална проба – не се наблюдават сперматозоиди
3. Кръстосан пенетрационен тест – този тест се използва като допълнение към посткоиталния тест или към пенетрационния тест с цел изясняване на причините при отрицателните резултати, които могат да бъдат свързани с цервикалната слуз (женски фактор) или със спермата (мъжки фактор). Техниката на теста е аналогична с тази на пенетрационния тест, с тази разлика, че се използва цервикална слуз и сперма, освен от съпружеската двойка и от донорска двойка. При този тест е задължително полово въздържане поне 2 денонощия. Цервикалната слуз от пациентката и донорката се взема около дните на предполагаемата овулация.
Теста се извършва в етапа:
- Първи етап – върху цервикалната слуз от жена донор се покапва сперма от партньора в изследваната двойка.
- Втори етап – върху цервикалната слуз от жената в изследваната двойка се покапва сперма от донор.
Интерпретация на резултатите:
Ако сперматозоидите от партньора проникват в цервикалната слуз на жената-донор, то отрицателните резултати от посткоиталния тест са свързани със жената в двойката.
При проникване на донорските сперматозоиди в цервикалната слуз на жената в изследваната двойка, отрицателния резултат в посткоиталния тест е свързан с патология на партньора в двойката, отразяваща се в оплодителната способност на сперматозоидите.
При отрицателен резултат и в двата варианта, следва да се предполага наличието на мъжки и женски фактор като причина за безплодие.