При нормални обстоятелства, оплодената яйцеклетка се прикрепва към лигавицата на матката, където започва своя растеж. При 2% от всички бременности, обаче, този нормален процес не се осъществява по различни причини, причинявайки т.нар. „Извънматочна бременност“.
Какво е Извънматочна бременност?
„Ектопична бременност“ или още позната като „извънматочна“ е състояние, при което оплодената яйцеклетка се имплантира и започва да се развива извън маточната кухина.
Макар че е рядко разпространено, това явление е изключително опасно, изисква незабавна медицинска намеса и лечение. Счита за една от водещите причини за майчина смъртност през първия триместър, с 5%-10% от всички смъртни случаи, свързани с бременността.
Видове Извънматочна бременност
Когато транспортът на яйцеклетката към матката е нарушен, тя може да се имплантира на различни места. Поради тази причина се срещат различни видове извънматочни бременности.
- Най-често срещаната от всички видове е Тубарна извънматочна бременност. В този случай оплодената яйцеклетка се имплантира във фолиевите тръби.
- Рядък вид е Овариална извънматочна бременност, която се характеризира с развитие на плода директно в яйчника. Изисква бърза диагностика и лечение.
- При Цервикална извънматочна бременност ембрионът се „настанява“ в шийката на матката – областта, която свързва матката и влагалището.
- Абдоминална извънматочна бременност е изключително рядък вид, при който плодът започва своето развитие в коремната кухина. Обикновено яйцеклетката може да се „закачи“ за стените на жизненоважни органи, напр. червата или черния дроб. Може да доведе до сериозни усложнения и затова изисква незабавна намеса и лечение.
Причини за извънматочна бременност
Съществуват различни причини за възникване на извънматочна бременност, сред най-често срещаните са:
- Запушени фалопиеви тръби – основната причина за възникване на ектопична бременност. Според проучванията това състояние се проявя при около 30% от жените с нарушено репродуктивно здраве. Когато фалопиевите тръби за изцяло или частично запушени, оплодената яйцеклетка не може да достигне до матката и следователно започва своето развитие в тръбите.
- Генетични дефекти и вродени аномалии в половите системи на жените, напр. тесни или неправилно оформени фалопиеви тръби, могат да доведат да извънматочна бременност.
- При гинекологичното заболяване Ендометриоза, тъкан, подобна на маточната лигавица, се разпространява на различни места извън матката. Това може да доведе до възпаления и сраствания на фалопиевите тръби и да възпрепятства нормалното придвижване на оплодената яйцеклетка.
- Хормоналният дисбаланс може да наруши норманите процеси в репродуктивните системи.
Макар напредналата медицина, все още лекарите не могат да разгадаят всички причини за възникване на ектопична бременност.
Рискови фактори
Има различни фактори, които могат да повлияят негативно и да помогнат извънматочната бременност. Основните рискови фактори включват:
- Предишна история с извънматочна бременност
- Възпалителни заболявания, напр. Хламидия, Гонорея и др.
- Хирургически намеси и вътрематочни контрацептиви, операции и спирали
- Напредналата възраст – след 35г.
- Тютюнопушене
- Хормонални лечения.
Симптоми на извънматочна бременност
В началото извънматочната бременност започва с типичните симптоми на ранна бременност – липса на менструация, гадене, чувствителност в гърдите, положителен резултат от тест и др. Това се дължи на факта, че плодът все още е много малък и не причинява усложнения.
С напредването на бременността, обаче, могат да се появят по-специфични признаци, подсказващи възможни усложнения.
- Вагинално кървене – различава се от нормалната менструация, може да бъде слабо или обилно, а цветът е тъмен, към кафяв.
- Болка в областта на таза – усеща са от едната страна на тялото, може да е постоянна или периодична.
- Коремна болка – придружена с усещане за тежест и напрежение в коремната област, може да се усилва с течение на времето.
- Замаяност и усещане за отслабване – може да бъде признак на загуба на кръв или други сериозни усложнения.
При нарастването на плода могат да възникнат сериозни проблеми, изискващи незабавна медицинска помощ. Такова състояние, например, е разкъсването на маточната тръба. Признаците на такъв тип усложнения могат да включват:
- Остра коремна болка
- Рязко прилошаване
- Припадане
- Недоловимо кръвно налягане
- Обилно влагалищно кървене
- Болка в рамото.
Тези симптоми сигнализират за животозастрашаващо усложнение. Те са изключително сериозни и носят огромен риск за живота на бременната жена.
Не ги пренебрегвайте! Ако забележите някой от тези признаци, незабавно потърсете медицинска помощ!
Диагностика на извънматочна бременност
Извънматочната бременност не може да бъде диагностицирана с обикновен гинекологичен преглед. При съмнение, гинеколозите предприемат по-специализирани и обстойни изследвания.
Обикновено в началото на посещението, лекарят провежда задълбочена медицинска оценка с пациентката, получавайки информация за предходната история (предишни бременности), наличните симптоми и оплаквания.
Основните методи за диагностика на ектопична бременност включват:
- Кръвни изследвания
Изключително важни за първоначалното диагностициране на бременността. Изследват се нивата на Човешки Хорионгонадотропин (ЧХГ) в кръвта. Специфичното за извънматочната бременност е, че стойностите на хормона са значително по-ниски и не се увеличават според очакваното. За сравнение, при нормалната бременност, хормонът се удвоя на всеки 48-72 часа.
- Абдоминални и трансвагинални ултразвукови прегледи
Ултразвукът е друг основен метод за диагностициране, който помага на специалистите да локализират къде точно се е имплантирала оплодената яйцеклетка. Ако гинекологът не открие сакчето на ембриона в матката, но симптомите на бременност са очевидни, това може да се счита за първия признак за извънматочна бременност.
- Лапароскопия
Това е минимално инвазивна хирургическа процедура, чрез която се прави оглед на коремната кухина. Изследването се провежда с помощта на малка камера, с която лекарят оглежда вътрешните органи и може да потвърди дали наистина оплодената яйцеклетка се е имплантирала извън матката.
Лечение на извънматочна бременност
Има два вида лечение на извънматочна бременност – медикаментозно и оперативно.
Медикаментозно лечение се предприема в ранните етапи. Използва се медикамент, наречен Метотрексат, който служи за прекратяване на растежа на ембриона и бременността. В резултат могат да се появят коремна болка и вагинално кървене.
Оперативно лечение се използва при по-напреднал стадий на извънматочната бременност. Предлагат се два вида оперативни намеси – салпингостомия и салпингектомия. Изборът между двете процедури зависи от състоянието на маточната тръба.
- При салпингостомия плодният сак се премахва, а тръбата се оставя да зарасне сама.
- При салпингектомия ембрионът се премахва заедно с тръбата. Обикновено се предприема ако маточната тръба е разкъсана.
Ектопичната бременност е състояние, което носи със себе си много рискове и усложнения. Разпознаването на първите симптоми, навременната диагностика и лечение са ключови за успешното лечение и бързото възстановяване на жената.
Ако изпитате някой от описаните симптоми или сте в рискова група, не отлагайте посещението при гинеколог.
Често задавани въпроси (FAQ)
Кога най-рано се открива извънматочна бременност?
Най-рано извънматочна бременност може да се установи около 5-та гестационна седмица. Бременността е индивидуален период, който зависи изцяло от състоянието, организма и начин на живот на жената.
Тестът при извънматочна бременност положителен ли е?
Да, резултатът от обикновен тест за бременност е положителен и при извънматочна бременност.
Какво се прави при извънматочна бременност?
При съмнения или диагностициране на извънматочна бременност, трябва да се предприеме адекватно и навременно лечение. Задължително се консултирайте със своя гинеколог при поява на симптоми.
Расте ли ЧХГ при извънматочна бременност?
При извънматочна бременност стойността на ЧХГ нараства, но не с обичайната скорост. Този процес обикновено е по-бавен и нивата на хормона остават по-ниски, в сравнение при нормална бременност.