ПРОФИЛАКТИЧНА ЦИТОНАМАЗКА
Цитонамзката ( скрининг тест за патология на маточната шийка), е метод за установяване на на абнормни клетки на маточната шийка. Маточната шийка е най-долната част на матка, разположена в горната част на влагалището. Установяването и отстраняването на абнормни клетки моье да предотврати развитието на рак на маточната шийка. Цитонамазката не е тест за рак на маточната шийка, а тест за наличие на абнормни клетки на маточната шийка. При повечето жени теста не показва, каквито и да било отклонения, но приблизително при 1 от 20 жени е налице отклонение в клетките на маточната шийка. При по-голяма част от тези случаи клетките не водят до появата на рак на маточната шийка, дори могат да претърпят обратно развитие и да се превърнат в нормални клетки. В една малка част от слуяаите обаче, тези абнормни клетки трябва да бъдат отстранени, за да не могат да се превърнат в ракови клетки.
В България, годишно се откриват около 1200 нови случая на рак на маточната шийка.
Възможно е жени от всяка възраст да развият заболяването, въпреки че най-често се среща при жени между 30 и 45 годишна възраст и много рядко при жени под 25 годишна възраст. Целта на скрининга за патология на маточната шийка е да намали броя на жените, които биха заболели от рак на маточната шийка. Провеждането на регулярен скрининг увеличава шанса за детекция на абнормни клетки в ранен стадий и ако е необходимо, провеждане на лечение, за да се спре развитието на рак. Въпреки всички нащи усилия, скриниговият тест не е със 100% точност и не моье да предотврати всички случаи на рак на маточната шийка.
Как се извършва изследването?
Ако е възможно си запазете предварително час за извършване не изследването, по-възможност около средта на менструалния цикъл ( 14-ти ден от първия ден на мензиса), което дава възмоьност да се полуяат повече клетки и повишава качеството на теста. Ако ползвате лубриканти, бариерни методи за контрацепция или спермицидни гелове е добре да не ги употребявате 24 часа преди манипулацията, тъй като съдържащите се в тях химични вещества могат да повлияят на резултатите. Извършването на манипулацията обикновено отнема около 5 минути. Вие ще бъдете помолена да се съблечете от кръста надолу и легната на гинекологичния стол. Лекарят ще постави във влагалището инструмент наречен спекулум. Този инструмент позволява влагалището да стои отворено, за да може да се вижда маточната шийка. С помощта на малка, мека четка се обтрива повърхността на маточната шийка, за да се вземат клетки за изследването. Някои пациентки намират изследването за некомфортно, но за повечето от тях то не е болезнено. Ако смятате, че изпитвате болка, събщете това на лекаря или акушерката, за да могат те да намерят начин за облекчаване на дискомфорта. Опитайте се да се отпуснате максимално, защото напрежението по време на изследването може да доведе до трудности при извършването му. След вземането на пробата тя се нанася с помощта на на четката върху предметно стъкло и се изпраща за изследване от патолог. Вие ще получите резултата от изследването си обикновено след около 5 дни.
Изследване за HPV
Промените в клетките на маточната шийка, често са предизвикани от човешки папиломен вирус (HPV). Известни са повече от 100 типа на вируса, като някои от тях са високорискови, а други нискорискови по отношение на рака на маточната шийка. Типовете 16 и 18 са свързани с най-висок риск от развитието на рак на маточната шийка. Ако резултата от теста Ви показва нискостепенни или гранични измения в клетките, е уместно извършването на тестуване за HPV. Ако теста за HPV е положителен, Вие ще бъдете насочена за колпоскопия и по-нататъшно изследване и ако е необходимо- лечение.
Ако резултата от теста Ви показва високостепенни изменеия в клетките, ще бъдете насочена за колпоскопия, без да се извършва HPV тестуване.
Резултати от скринига
Преди да напуснете кабинета след извършената цитонамазка, уточнете с Вашия лекар как и след колко време ще получите резултата от изследването. Реултатите от изследването могат да бъдат следните:
- Нормален резултат (PAP I или II група): не са открити абнормни клетки и не са необходими допълнителни изследвания. Следващият рутинен профилактичен преглед трябва да е след 1 год.
- Незадоволителен резултат: ще бъдете помолена да повторите теста поради една от следните причини: няма достатъчно клетки в пробата; налияие на инфекция; клетките в пробата не могат да бъдат оценени. Обикновено изследването се повтаря след около 3 месеца, като през това време може да бъде назначено противовъзпалително лечение, ако е налице вагинална инфекция.
- Абнормен резултат: при него могат да се наблюдават някое от следните изменения: гранични или нискостепенни промени ( наречени дискариоза) PAP III група; тежки или високостепенни измения PAP IV или V група.
При гранични или нискостепенни изменения, въпреки че има известни промени в клетките, те са близки до норманлно изглеждащите клетки и в повечето случаи могат да изчезнат без лечение.
При наличието на тежки или високостепенни изменения, ще Ви бъде предложена колкпоскопия, което да установи с по-голяма точност тежестта на измененията по шийката.
Всички тези резултати показват, че Вие имате абнормни клетки, но не означават, че имате рак на маточната шийка. Ако тези клетки не се лекуват своевременно, те могат да доведат до развитието на рак.
КОЛПОСКОПИЯ
Колпоскопията е изследване, при което се използва специален микроскоп наречен колпоскоп. Извършването на колпоскопия много наподобява извършването на цитонамазка. При колкпоскопията се използват разтвори, с които се оцветява маточната шийка, за да се определи разпространението на абнормни клетки по пожърхността на шийката и да се прецени необходимостта от по-нататъшно лечение.
По време на колкпоскопията може да се вземе малко парче тъкан от шийка (биопсия), за да се оцени с по-голяма точност тежестта на измененията. Самата колпоскопия не е болезнена манипулация. Обикновено трае 5 минути, но в редки случаи може да отнеме и 10 мин. 4 от 10 имат нормална находка от колпоскопията и при тях не се налагат допълнителни изследвания. При останалите 6 от 10 жени налияието на атипични клетки при колпоскопията налага по-задълбояени изследваниш, но това не значи, че тези жени са болни от рак на маточната шийка. Обикновени лекарят извършващ колпоскопията ще Ви съобщи резултата веднага след приключване на прегледа и необходимостта от допълнителни изследвания.