Ин Витро оплождането става все по-популярен метод при двойки, които се сблъскват с редица репродуктивни проблеми. Всички методи за асистирана репродукция са високо ефективни и дават истински шанс на много семейства да сбъднат мечтата си за собствено дете.
Какво представлява ин витро?
Ин Витро оплождане е вид асистирана репродуктивна технология, при която оплождането на яйцеклетката се извършва в лабораторни условия, извън тялото на жената. След успешното оплождане в лаборатория, получените ембриони се имплантират в матката на пациентката, с цел успешно забременяване.
Процедурата се прилага при двойки, срещащи трудности при естественото зачеване. Това е ефективен начин за лечение на различни женски или мъжки репродуктивни проблеми.
Ин витро е сложен процес, съставен от няколко основни лечебни процедури, които се провеждат рамките в на 15-25 дни. Етапите на лечение са:
- Начална фаза;
- Стимулация на яйчниците;
- Оплождане в лабораторни условия;
- Култивиране на ембриони;
- Трансфер;
Кои са основните фактори, които влияят върху ин витро оплождането?
Съществуват различни фактори, които влияят върху успеваемостта на Ин Витро оплождането. Те се отнасят както за мъжете, така и за жените. Най-съществени са възрастта, състоянието на яйчниците и яйчниковия резерв, сперматогенезата, наличието на аномалии и здравословни проблеми.
Възраст
Възрастта е най-важният фактор, влияещ върху успеха на Ин Витро оплождането. Прието е, че с напредване на възрастта, шансовете за реализиране на успешна бременност спадат значително.
Това се дължи на множеството промени в човешкия организъм, които настъпват с увеличаване на годините, напр. състоянието на яйчниците при жената, качеството на семенната течност при мъжа и т.н.
Възрастта на пациентите се явява ограничение при и по етични причини, тъй като е прието, че роденото дете в продължителен период в бъдеще ще се нуждае от грижи от родителите си. Затова Ин Витро не се назначава на жени над 50 години.
Състояние на яйчниците
Друг важен фактор за успешното забременяване след Ин Витро е състоянието на яйчниците. Особено важни са активността на женските репродуктивни органи.
С напредването на възрастта, естествено тялото на жената се променя и се наблюдава намаляване на качеството на яйцеклетките.
Състоянието на яйчниците може да се оцени чрез ултразвуков преглед и кръвни хормонални изследвания, напр. тест на FSH и Анти-Мюлеров хормон. Тези показатели посочват фертилността на жената и потенциала на яйчниците.
Яйчников резерв
Яйчниковият резерв е сред основните фактори, притежаващи най-голямо влияние върху Ин Витро процедурите и тяхната успеваемост, тъй като той е показател на количеството и качеството на оставащите яйцеклетки в яйчниците.
По-високият яйчников резерв е индикатор за значително по-добри шансове за успешно забременяване. Може да се оцени чрез лабораторни изследвания на Анти-Мюлеров хормон и брой на антралните фоликули, показващи репродуктивния потенциал на пациентката.
Ин Витро оплождането може да повлияе на яйчниковия резерв. Това явление се наблюдава основно при провеждане на повече от три процедури, включващи стимулация на яйчниците и пункция на фоликулите.
Генетика
Генетиката играе огромна роля върху Ин Витро. Наличието на аномалии, както при жената, така и при мъжа, могат да затруднят оплождането, имплантацията на ембриони и сериозно да понижат шансовете за успешно забременяване и благополучно развитие на плода.
С цел да дадат реална прогноза на пациентите си, Ин Витро специалистите препоръчват двойките с репродуктивни проблеми да направят специализиран скрининг, наречен Предимплантационна генетична диагностика. Този тест позволява наблюдение на ембрионите преди имплантация и помага за откриване на различни генетични аномалии, а това увеличава шансовете за раждане на здраво бебе.
Заболявания
Съществуват различни заболявания, които оказват влияние върху репродуктивната система и намаляват шансовете за успешно оплождане. Това могат да бъдат различни заболявания на матката, включително Ендометриоза, Поликистозни яйчници, Миоми, Полипи и други вродени аномалии.
Как влияят тези заболявания? Ендометриозата, например, може да доведе до формиране на сраствания и намаляване на яйчниковата функция, а Поликистозните яйчници водят до нередовна овулация и хормонален дисбаланс.
Други състояния, за които се приема, че може да затруднят Ин Витро процедурата и да увеличат риска от усложнения по време на бременност, са диабет и различни автоимунни заболявания.
До каква възраст се прави Ин Витро Оплождане?
Възрастта има огромно значение за успеха на Ин Витро. Според медицинските препоръки, асистираната репродукция е най-ефективна във възрастовата група на жени до 35 години. Това се дължи на доброто състояние, качество и количеството на яйцеклетките.
С напредване на възрастта, успехът постепенно намалява, като най-ниските стойности се наблюдават над 40/45-годишна възраст.
Според проучване на Дружество за асистирани репродуктивни технологии (The Society of Assisted Reproductive Technology – SART), процентите на Ин Витро, завършило благоприятно, с раждането на живо и здраво дете, са:
- Възрастова група на жени под 35 години – 41.3% успеваемост.
- Възрастова група на жени между 35-37 години – 29.7% успеваемост.
- Възрастова група на жени между 38-40 години – 18.2% успеваемост.
- Възрастова група на жени между 41-42 години – 9.1% успеваемост.
- Възрастова група на жени над 42 години – 3.1% успеваемост.
Различните медицински организации, напр. Американското дружество за репродуктивна медицина (ASRM) и Европейското дружество за човешка репродукция и ембриология (ESHRE) разрешават Ин Витро оплождане до 50-годишна възраст, при условие, че пациентката е в добро здраве и няма противопоказания за протичането на бременността.
В този период (след 40 години), жените трябва да бъдат добре информирани за изключително ниските шансове за успех, пред които са поставени! Именно затова тези организации (ASRM и ESHRE) не препоръчват провеждане на Ин Витро в по-напреднала възраст.
Какви рискове крие късната бременност?
Късната бременност, особено след 35-годишна възраст, се приема за рискова, тъй като носи със себе си по-голяма вероятност за възникване на различни усложнения както за майката, така и за плода.
Жените, които забременяват по-късно могат да се сблъскат с повишени нива на стрес и тревожност, както и по-трудно възстановяване. Най-съществените рискове са:
- Гестационен диабет, състояние, при което нивата на кръвната захар по време на бременността стават прекалено високи.
- Хипертония или още високо кръвно налягане, което може да доведе до усложнения като Прееклампсия.
- Цезарово сечение.
Късната бременност носи значителни рискове и за развитието на плода. Най-сериозни проблеми, които могат да възникнат са:
- Хромозомни аномалии, напр. Синдром на Даун.
- Преждевременно раждане.
- Раждане на дете с много ниско тегло.
Ин Витро оплождането е дълъг процес, изграден от различни фази и етапи, чийто успех зависи от множество фактори, най-важен сред които е възрастта на жената.
Проучванията в областта сочат, че с напредване на възрастта, шансовете за успешно оплождане и бременност посредством асистирана репродукция постепенно намаляват. Важно е пациентите да знаят, че процедурата е силно индивидуална и зависи изцяло от състоянието и начина на живот на всеки човек.
Двойките, обмислящи Ин Витро оплождане, задължително трябва да се консултират с медицински специалисти, които да предоставят индивидуална оценка на реалните шансове за успех и да предложат подходящи методи за лечение и евентуално повишаване на тези шансове. От огромно значение е пациентите да са добре информирани за целия процес, потенциалните рискове и предизвикателства, които ги очакват.
Информираността и подготовката са ключови за успешното преминаване през Ин Витро процедура. Ако се интересувате от Ин Витро, не се колебайте да запишете час за консултация със специалистите на Ин Витро АГ Медицински Център „Димитров“!