Каква подготовка е необходима преди гинекологичен преглед?
Всяка жена, навършила 21 години, или 3 месеца, след като започне полов живот, трябва да тръгне на АГ профилактични прегледи. Младите момичета трябва да ходят на годишен профилактичен преглед ежегодно, а след като станат на 30 – през 2 години. Заедно с мануалния преглед трябва да се взема и цитонамазка.
За да са най-точни резултатите, е добре да планувате годишния си гинекологичен преглед и цитонамазка 1-2 седмици след менструалния ви цикъл.
Не правете влагалищни промивки с дамски душ 2-3 дни преди прегледа. Те по принцип увеличават риска от инфекции. Също така е хубаво да се въздържате от полови контакти за поне 24 часа преди прегледа.
Добре е отидете до тоалетна, за да изпразните пикочния си мехур точно преди прегледа, за да се чувствате по-комфортно. Хубаво би било да си подготвите папка, в която да съхранявате информация за предишни изследвания и т.н. Всяка разумна жена трябва да има календар, в който да следи менструалния си цикъл.
Какво се случва по време на годишния гинекологичен преглед?
В най-честия случай първото нещо, което ще направите е да осъществите кратък опознавателен разговор с гинеколога, ако това ви е първи преглед. Ако посещавате този лекар не за първи път, то трябва да го информирате дали нещо се е променило от последната ви среща. С помощта на сух стерилен спекулум лекарят внимателно разтваря влагалището, за да може да огледа влагалищните стени и шийката на матката, и да вземе проба от цервикалната тъкан за цитонамазка.
Друга част от годишния ви гинекологичен преглед е бимануалната палпация. Този тест се извършва по следния начин: вашият гинеколог пъха 2 пръста във влагалището и поставя другата си ръка в долната част на корема ви. По този начин може да почувства дали има някакви отклонения спрямо предишния ви гинекологичен преглед. По време на тази част от прегледа лекарят проверява формата, размера и мобилността на матката. Освен това, чрез бимануалната палпация може да установи промени в яйчниците, кисти на яйчниците, както и други промени в матката, като ендометриоза, фиброзни тумори или други обичайни състояния. Възможно е да ви направи и преглед с вагинален ехограф.