Стволово-клетъчни техники направиха възможно получаването на сперматозоиди в лабораторно петри*
Китайски учени най-накрая са успели да създадат функциониращи миши сперматозоиди в лаборатория. За да се постигне този успех, изследователите са използвали ембрионални стволови клетки (ЕСК) от гризачите, които са диференцирали във функционални клетки подобни на сперматозоидите, след това, те са били инжектирани в миши яйцеклетки, с цел получаване на потомство. Изследването, съобщено на 25 февруари в списание Cell Stem Cell, осигурява база за генериране на сперматозоиди, която един ден може да бъде използвана за лечение на мъжко безплодие при хора.
Снимка: Zhou, Wang, and Yuan et al./Cell Stem Cell 2016
Този схема демонстрира мейозата ин витро и показва как Джоу и екипът му създават хаплоидни мъжки гамети от миши ембрионални стволови клетки, които могат да произвеждат жизнеспособно и плодородно потомство. |
„Развитието на родоначалниците на репродуктивните клетки ин витро, остава основна цел както в репродуктивната биология, така и в репродуктивната медицина“, казва единият от главните автори на изследването Джиорал Ша от Медицински университет „Нанджинг”. „Ние създадохме стабилен, поетапен подход, който обобщава формирането на функционални клетки подобни на сперматозоидите в лабораторно петри. Нашият метод е изцяло в съответствие със златните стандартите, които наскоро бяха предложени на обсъждане от репродуктивни биолози, така че ние смятаме, че това е обещаващ начин за лечението на мъжкия стерилитет.“
Безплодието засяга до 15% от двойките, и около една трета от случаите, се дължи на мъжа. Една от причините за мъжкото безплодие може да е невъзможността на предшественици на зародишните клетки в тестисите да преминат през тип клетъчно деление, наречено мейоза и да се образуват функционални сперматозоиди. Няколко изследвания са докладвали успешното получаване на поколение на зародишни клетки на сперматозоиди от стволови клетки, но при тях не е напълно доказана функционалността на получените гамети или няма достатъчно доказателства за протичане на мейозата. Наскоро една група от репродуктивни биолози, предложи златни критерии, с които да се докаже, че най-важните събития на мейозата са настъпили в новополучените зародишни клетки. Например, учените, на специфични етапи на клетъчното делене, трябва да покажат доказателства за правилното разпределяне на ядрената ДНК, нормален брой и организирани хромозоми, както капацитетът на зародишни клетки да произвеждат жизнеспособни мъжки гамети. До сега, точното повторение на всички основни етапи на мейозата остава основна пречка за производството на функционални сперматозоиди и яйцеклетки в петри.
За да се преодолее това препятствие, Ша партнира с учените Чи Джоу и Кси-Ян Джао от Института по Зоология към Китайската академия на науките, за разработване на метод базиран на стволови клетки, който напълно успява да повтори мейозата и чрез, който се получават функционални клетки подобни на сперматозоидите. Първата стъпка е да се въздейства на мишите ЕСК, с химически коктейл, който да ги превърне в първични полови клетки. След това изследователите имитират естествената среда на тези предшественици на зародишните клетки, като ги излагат на клетки от тестиса, както и полови хормони като тестостерон. Под действието на съответните биологични условия, получените от ЕСК, първични полови клетки претърпяват пълна мейоза, в резултат на което се получават подобни на сперматозоидите клетки с правилно разпределени хромозоми и съответно ядрена ДНК. За да се осигури златния стандарт, с който е необоримо да се докаже, че мейозата е протекла, изследователите инжектират тези подобни на сперматозоиди клетки в миши яйцеклетки, а получените ембриони, трансферират в женски индивиди. Забележително е, че тези ембриони се развиват нормално и водят до получаването на здраво фертилно потомство, от което вече е получено следващо поколение. В бъдещи проучвания, учените планират да използват тази основа за изучаване на молекулярните механизми, които контролират мейозата. Също така, този подход ще се тества и при други групи животни като примати, в очакване на изследвания върху хора. Въпреки това, преди тази техника да се въведе в клиничната практика, трябва внимателно да се дискутират и изключат всички възможни рискове и етични опасения по отношение на използването на ембрионални стволови клетки.
„Ако се докаже, че нашата методика е безопасена и ефективена при хора, биха могли потенциално да се получат напълно функциониращи сперматозоиди, които да се използват за различните техники на асистираната репродукция”, казва Ша. „Тъй като в момента при много двойки лечението, което се прилагане не дава резултат, ние се надяваме, че нашият подход би могъл значително да подобри успеваемостта при мъжкото безплодие.“
Източник: https://www.sciencedaily.com/releases/2016/02/160225135207.htm
* петри – лабораторен съд