Специалистите на клиниката разглеждат въпроса как радиационните излъчвания повлияват способността ни за репродукция
Ежедневно сме изложени на различни радиационни излъчвания, които неминуемо ни оказват въздействие. Те са както с естествен произход, така и наложени от съвременния начин на живот (лечение и диагностика чрез рентген, компютърна томография, лазер, ултразвук; използване на мобилни телефони, Wi-fi-рутери и много други).
Интерес представлява въпросът как всичко това повлиява на способността ни за репродукция. В своята научна дейност нашият екип от ембриолози работи усилено в разгадаване на сложната мрежа от процеси.
В научната литература последиците от излагането на ниски дози радиация върху качеството на мъжките гамети са противоречиви.
В статията на ембриолозите от клиниката – Надя Петрова и Цветомира Димитров, в екип с техни колеги от други институции: „Low-Dose Ionizing Radiation Exposure on Human MaleGametes: Damage or Benefit“, са представени данни, че ниските дози радиация могат да увредят сперматогенезата и това да доведе до различни дефекти във формиращите се мъжки гамети. От друга страна, положителни ефекти се наблюдават при различни параметри на вече зрели сперматозоиди, изложени на ниски дози от йонизиращо лъчение, като например повишена подвижност в астенозооспермични еякулати и степен на преживяемост след криоконсервация, намаляване на свободните радикали и др.
Статията е публикувана в престижното научно издание „Life”. Може да я прочетете тук