В специализираната литература през последното десетилетие се появиха доста съобщения и за успешно замразяване на човешка овариална тъкан. В много от развитите страни (САЩ, Канада, Франция, Белгия, Италия и др.) бяха създадени криобанки, в които се съхранява тъкан от жени с онкологични заболявания и предстояща химиотерапия.
Подобна банка бе създадена и в нашата страна на базата на договор за съвместна дейност между института по биология и имунология на размножаването към БАН и АГ център “Димитров”. Продължават и научните изследвания в тази област.
За яйчниковата тъкан е характерно това, че е устойчива на криоконсервация. Овариалният кортекс съдържа хиляди примордиални фоликули, които, за разлика от ооцитите, могат успешно да бъдат замразявани. Това прави тази технология по-предпочитана от замразяването на ооцити, като метод за запазване на репродуктивната функция на пациентки, на които им предстои химио- или лъчетерапия. Препаратите, които се използват при този вид лечение (химиотерапевтиците), имат способността да разрушават активно делящите се клетки, каквито се намират в яйчника. Поради тази причина, преди започване на терапията, оперативно се взимат части от яйчниците на пациентките и те впоследствие се замразяват.
След приключване на лечението, овариалните парченца се размразяват и се имплантират отново. Обикновено след няколко месеца менструалният цикъл на жената се възстановяна и тя може да забременее. Друг възможен подход е култивирането на размразените примордиални фоликули с последващо оплождане “ин витро” на съдържащите се в тях ооцити и трансфер на така получените предимплантационни ембриони в матката на жената.Замразяването на овариална тъкан може да се прилага и при млади момичета с онкологични заболявания, т.к. при тях все още яйчниците им не отделят яйцеклетки, които да се криоконсервират.