Учени твърдят, че са направили пробив в знанията за развиващата се зигота, който ще подобри лечението на стерилитет и ще промени революционно разбирането ни за най-ранните стъпки на човешкия живот.
За първи път се проследява развитието на ранни ембриони, след момента, в който те нормално се имплантират в матката. Съвместното изследване на Обединеното кралство и САЩ проследява развитието на ембрионите до законовия праг – 14 дни след оплождане.
Най-ранните стъпки към човешкия живот са до голяма степен загадка, но в изследването, което е публикувано в списанията Nature и Nature Cell Biology, изучаването на ембрионите е по-дълго от всяко друго провеждано до сега. Една седмица – това е периода, за който учените могат да наблюдават растежа и развитието на оплодената яйцеклетка до етапа, в който нормално ембриона се имплантира в матката.
Но учените вече са намерили начин химически да имитират утробата и по този начин да се даде възможност на ембриона да продължи да се развива, докато не минат две седмици.
Култивиране изисква комбинация от богата на хранителни вещества среда и структура, която да заблуди ембриона, че може да се имплантира.
Експериментите умишлено са завършвани на 13-тия ден – точно преди законовата граница, но далеч отвъд всичко, което е било постигнато преди.
Девет неща, които оформят самоличността ти преди раждането
Изследването вече предоставя информация за начина, по който ембриона започва процеса на самоорганизиране в човешко същество. Това е изключително важен момент, когато много ембриони придобиват дефекти в развитието си или не успяват да се имплантират.
Например изследването е позволило на учените да видят образуването на епибласт в 10-дневни ембриони. Това е важен, тънък клетъчен слой, който стои в основата на зародишното развитие и от който се формира бъдещия организъм, докато от клетките които го заобикалят се сформират плацентата и жълтъчния сак.
Проф. Магдалена Зернича Гьоц, от университета в Кеймбридж, споделя, че никога не е била по-щастлива от момента, когато е постигнала успех с развиващите се ембриони.
Тя заяви пред BBC: „Това изследване всъщност ни дава възможност да разберем първите стъпки от развитието ни към момента на имплантирането, когато ембрионът се реорганизира за първи път, за да се формира бъдещото тяло. Ние не знаехме тези стъпки преди, така че това откритие ще има огромно отражение върху репродуктивните технологии.“
Етична главосбъсканица
Налице е международно споразумение, според което експерименти провеждани с ембриони, не могат да надвишават повече от 14 дни. Настоящия експеримент е на ръба на законовата граница, а някои учени вече искат делото за ограничението от 14 дни да бъде преразгледано.
Проф. Азим Сурани от Института Гърдън, заяви: „По мое мнение е имало случаи, при които да се позволи култивиране и повече от 14 дни, още преди публикуването на сегашното проучване.“
Границата от две седмици е въведена преди десетилетия и се смята, че представлява първата точка, при която ембрионът се превръща в „индивид“, тъй като вече не може да се раздели и да се образуват близнаци.
Но Проф. Даниел Брисън от университета в Манчестър, оспорва това като твърди: „Като се има предвид потенциалните ползи от новите изследвания в областта на стерилитета, подобрявайки методите на асистирана репродукция, а също и спонтанните аборти и нарушенията по време на бременността, може да има случай в бъдеще да се преразгледа ограничението от 14 дни. „
Съветът по Биоетика на Нуфийлд, който играе важна роля в дебата около въпросът „бебе от трима родители” обяви, че ще преразгледа въпроса.
Във всеки случай това е област, която може да предизвика огромен етичен дебат през следващите години.
Източник и повече информация: http://www.bbc.com/news/health-36202622