Разработваме метод, с който ще върнем възможността на момчета, преживели рак, да станат бащи
София и Брюксел са пионери в репродуктивната медицина – ние работим по замразяване на тестикуларна тъкан при онкоболни деца, първият случай на трансплантирането й беше този януари в Белгия
Успеваемостта на процедурата засега е доказана при маймуни и мишки
Моите наблюдения са, че особено в провинцията, когато се налага химиотерапия на дете, масово лекари не са предупреждавали родителите за стерилитета след лечението на рак, твърди проф. Пламен Тодоров
Националният фонд за научни изследвания ще финансира проект на ембриолози за съхраняване на мъжката плодовитост. От 42 проекта ще бъдат финансирани 9, като този на ембриолозите начело с проф. Пламен Тодоров е с най-висока оценка – получи 99,5 точки от 100 възможни. За провеждане на изследванията ще бъдат отпуснати 180 000 лева. В екипа участват и другите двама ембриолози – д-р Надя Петрова и д-р Лора Гайдарова. Проектът е на тема „Криоконсервация и инвитро култивиране на тестикуларни клетки и тъканни фрагменти“. В световен мащаб онкологичните заболявания се подмладяват. Лечението на рака в повечето случаи включва химиои лъчетерапия, а те водят до увреждане на сперматогенезата. Затова преди започване на противотуморната терапия пациентите следва да бъдат информирани и да им бъдат предложени опции за запазване на фертилитета. Отсъствието на активна сперматогенеза преди пубертета не позволява замразяването на семенна течност при малки момчета. Вариант при тях е да се получи и криоконсервира тестикуларна тъкан, съдържаща сперматогониални стволови клетки. Години по-късно, когато излекуваните вече пациенти са готови да създадат семейство и имат деца, тъканта се размразява и съхранените герминални клетки се реимплантират в тестисите им. Друга алтернатива е сперматогониалните стволови клетки да бъдат култивирани инвитро и от тях да се получат сперматозоиди, които да се използват.
– Проф. Тодоров, вашият проект “Криоконсервация и инвитро култивиране на тестикуларни клетки и тъканни фрагменти” спечели държавно финансиране и се нареди на първо място по точки сред 42 кандидатстващи проекта. Колко важна е представената от вас тема?
– Не бих определил сумата за проекта като рекордна – 180 хил. лева. Радващо е, че все пак при тези тежки условия в България се дават и пари за наука. Не е толкова лесно да се отдели подобен ресурс. Признанието не е към мен лично, а към целия ни колектив. Аз съм просто ръководител и не го приемам като персонално признание, но в интерес на истината гордея се, първо, че осигуряват пари за наука, и второ, че темата е толкова актуална. В началото на януари по същата тема, за която ние получихме финансиране през ноември 2024 г., в Белгия направиха първата трансплантация на тестикуларна тъкан. Темата на белгийските колеги съвпада с тази на нашия проект.
Цялото интервю на проф. Пламен Тодоров за вестник „24 часа“ може да прочетете в линка.