Добре Дошли в дванадесета гестационна седмица!
След 11 гестационна седмица започва дванадесета. 12 гестационна седмица бележи края на третия месец и първия триместър от бременността.
Добре Дошли в дванадесета гестационна седмица!
След 11 гестационна седмица започва дванадесета. 12 гестационна седмица бележи края на третия месец и първия триместър от бременността.
През 12 гестационна седмица повечето симптоми на ранна бременност почти отшумяват. Изчезва сутрешната болест, гаденето и повръщането вече са в миналото. Остава, обаче, замайването, резултат от увеличения приток на кръв към матката и ниските нива на кръвна захар.
Умората е признак на бременността, който още може да измъчва част от бременните. Гърдите все още са чувствителни при допир, а размерът им е по-голям от обикновено. Някои жени страдат от болки в кръста и гърба, дори в този етап от бременността.
През дванадесета гестационна седмица апетитът се увеличава. Имунната система на бъдещата майка все още е отслабена, тъй като продължава да се подготвя за периода на бременността. Може да се наблюдава и вагинално течение.
Симптомите на бременността са нормални. Те се персонални и варират в проявата си от жена на жена. Препоръчително е, при съмнение за нередности, отнасящи се до признаците, бременните незабавно да се консултират с лекар.
Физическите изменения в тялото на майката се отнасят до уголемяването на гърдите, появата на коремче и качването на килограми. При някои бременни може да се появи подпухналост на лицето, както и тъмни кръгове под очите.
Емоционалните промени се свързват със силно изразена чувствителност, раздразнителност и емоционална нестабилно, в резултат на промените в нивата на хормоните. Често се наблюдават резки промени в настроенията. Голяма част от бъдещите майки губят сексуалното си желание през 12 гестационна седмица.
През дванадесета гестационна седмица развитието на бебето продължава. Плодът нараства значително. Всички важни органи и системи са налични и влизат във фаза на поддържане на развитието си до края на бременността.
Мозъкът продължава своето бързо усъвършенстване. Бебето вече има работеща хипофизна жлеза, която произвежда хормони. Кръвоносните съдове са оформени и се появяват бели кръвни клетки.
Храносмилателната система на плода започва леки „упражнения“ за храносмилане като свиване на стомаха. Бебето вече има ясно разпознаваеми пръсти на ръцете и краката. То прави леки движения – например свива юмрук, смуче си палеца, мърда крайници и т.н.
Усиленото развитието затвърждава нуждата от проследяване на бременността и растежа на бебето. Рутинните прегледи при гинеколог са от ключово значение за сигурността и здравето, както на майката, така и на плода.
Ин Витро АГ Медицински център „Димитров“ създаде специализиран пакет за проследяване на бременност. В пакета на Ин Витро са включени всички важни прегледи и изследвания, необходими за оптималното следене на развитие и благосъстояние на бебчето и майката.
Първият „рисков“ триместър е към края си, но някои усложнения все още са налице. Макар и значително по-ниска, в дванадесета гестационна седмица продължава да дебне опасността от спонтанен аборт и преждевременно прекъсване на бременността.
Потенциалните рискове за майката включват развитие на гестационен диабет, прееклампсия (високо кръвно налягане) и други болести и инфекции, в резултат на външни влияния.
Рисковете за бебето се отнасят до развитието му и неприятната възможност от получаването на структурни аномалии и дефекти.
Всички усложнения са силно индивидуални и могат да се проявят различни при всяка жена. Единственият начин да се намали опасността са рутинните прегледи при гинеколог и преминаване през всички задължителни изследвания.
Бързият растеж, който се наблюдава през 12 гестационна седмица, може да крие сериозни усложнения за здравето на бебето и майката. Поради тази причина в периода 11 – 14 гестационна седмица всички специалисти препоръчват провеждането на специализирани изследвания.
Дванадесета гестационна седмица е подходящо време за провеждане на Първа фетална морфология – ултразвуково изследване, което носи информация за феталното развитие на плода. Оценява се морфологията на бебето, наличието на структурни дефекти.
Ранната фетална морфология винаги се комбинира с Биохимичен скрининг – безопасен и неинвазивен лабораторен тест на кръвни показатели, което осведомява лекарите за опасността от хромозомни аномалии на плода (напр. Синдром на Даун, Едуардс или Патау).
В Ин Витро АГ Медицински център „Димитров“ Ви очакват опитни специалисти по фетална морфология, които ще проведат изследването по най-добрия и сигурен начин, така че да гарантират надеждни резултати.
Бременността е уникален процес, индивидуален за всяка жена. Екипът на Ин Витро АГ „Димитров“ събра няколко съвета за всички бременни в дванадесета гестационна седмица:
Ако усещате някои от симптомите на ранна бременност през 12 г.с., не се колебайте – запазете час за консултация с гинеколог в Ин Витро „Димитров“. Нашите опитни специалисти ще се погрижат за Вас с внимание и опит.