Добре Дошли в десета гестационна седмица!
Веднага след 9 гестационна седмица идва десетата. През нея развитието на плода продължава усилено.
Добре Дошли в десета гестационна седмица!
Веднага след 9 гестационна седмица идва десетата. През нея развитието на плода продължава усилено.
Бременните в десета гестационна седмица осезаемо изпитват различни симптоми, като утринна болест, гадене, умора и други.
Бъдещите майки могат да усещат гадене, пориви за повръщане и неприятни киселини. Матката вече е нараснала до големината на грейпфрут, но продължава да увеличава размерите си.
Към симптомите през 10 г.с. могат да се добавят честото уриниране, в резултат на увеличаването на матката, и запек, в следствие на промяната в нивата на хормоните. При някои жени се наблюдава промяна в кожата – пигментация или поява на акне. Все още има леко и светло вагинално течение.
Общо признак, валиден за целия период на бременността, са резките промени в настроенията на бременните, дължащите се на хормоналните измления. Имунната система на бъдещата майка се променя и отслабва, което може да повиши риска от инфекции.
Всички симптоми на ранна бременност през 10 гестационна седмица са силно индивидуални и могат да варират при всички жени. Важно е бременните да запазят своето спокойствие и при необходимост да се консултират и посъветват с лекар.
Физическите промени у майката са видими. Коремчето вече е леко закръглело и забележимо, в зависимост от организма и тялото на жената. Гърдите значително по-големи и чувствителни при допир.
Теглото на бременната също може да варива в зависимост от наличните симптоми на бременността Някои жени могат да отслабнат през 10 г.с. (при силна сутрешна болест), докато други да качат килограми.
Емоционалните промени се отнасят до променливите настроения и честата раздразнителност.
Проявлението физическите и емоционални промени варира според организма на всяка бременна жена. Важно е бъдещите майки да знаят, че всичките тези промени са нормални за периода на бременността.
Задължително всяка бременна трябва да следи настъпващите промени и да реагира навременно при проява на притеснителни признаци и изменения като се свържат със своя лекар или гинеколог.
Бебето продължава своето развитие и през 10 гестационна седмица. Налице са всички основни жизненоважни органи – бъбреци, панкреас, стомах, черен дроб и т.н. Те започват да функционират, но продължават своето развитие чак до раждането.
Кожата на плода все още е прозрачна. Под нея ясно се забелязват гръбначния стълб и нервите, които се образуват. В този етап на развитие се образуват кръвоносните съдове, разбира се кръвната група и полът. Появяват се пръсти с малки нокътчета и първата коса под формата на мъхчета.
Мозъкът работи активно, макар и все още да не напълно развит. Движенията на бебето продължават и през десета гестационна седмица като се отличават изпъване, свиване, смучене на палец и други.
През десетата гестационна седмица плацентата започва да функционира пълноценно, макар че се формира още през 5 гестационна седмица.
Важно е през цялата бременност развитието на плода да се следи от специалист. Затова бъдещата майка трябва да преминава през набор задължителни изследвания и прегледи при гинеколог, включително изследване на кръвната група и Rh-фактор и други.
За да се осигури оптималната грижа е препоръчително всяка бременна да притежава пакет за проследяване на бременност.
10 гестационна седмица все още се определя като рисков период на развитие. Потенциалните усложнения се отнасят до ранното прекъсване на бременността (спонтанен аборт), кръвотечение, гестационен диабет, високо кръвно налягане и други.
Рисковете за плода през 10 г.с. се отнасят до развитието му и възможността от възникване на аномалии и дефекти. Това води до необходимост от редовно скринингови тестове и изследвания. Отслабената имунна система на майката предразполага за пренасяне на инфекции, които могат да доведат до допълнителни усложнения.
Важно е всяка бременна да бъде информирана за рисковете на бременността и да знае, че те си силно индивидуални и могат да не се проявят при голяма част от майките. Те варират от жена до жена, според нейната медицинска история и организъм. Независимо от това, обаче, е от ключово значение бъдещите майки да бъдат бдителни и при проява на притеснение, незабавно да се свържат с проследяващия бременността гинеколог.
Бременността е уникален процес, индивидуален за всяка жена. Екипът на Ин Витро АГ „Димитров“ събра няколко съвета за всички бременни в десета гестационна седмица:
Ако усещате някои от симптомите на ранна бременност през 10 г.с., не се колебайте – запазете час за консултация с гинеколог в Ин Витро „Димитров“. Нашите опитни специалисти ще се погрижат за Вас с внимание и опит.